Musical Fidelity Nu-Vista PRE & Nu-Vista PAS

2024-03-31-TST-Musical-Fidelity-NuVista-PRE-PAS-1

Musical Fidelity patří k fondu zlatého anglického audio dědictví a to i dnes, pod křídly Heinze Lichteneggera a jeho Audio Tuning. Kdo se bál po tomto převzetí komercionalizace portfolia, může být v klidu – přestože Heinz uvedl znovu do života i několik levnějších modelů, blýskla se v nedávné době britská firma hlavně novou řadou Nu-Vista, jejíž název se opírá o použité elektronky nuvistor (poprvé navržené v roce 1959), zvolené jakožto alternativa bipolárních tranzistorů.

Momentálně vrcholná řada MuFi sestává z integrovaného zesilovače (byť ten jako by tam vlastně nepatřil), skvělého phono předzesilovače Nu-Vista Vinyl 2 a výtečného převodníku Nu-Vista DAC. Hlavním tahákem je dozajista dělený zesilovač – předzesilovač Nu-Vista PRE a poté podle nálady můžete zvolit buď stereofonní Nu-Vista PAS nebo rovnou monobloky Nu-Vista PAM.

Musical Fidelity Nu-Vista PRE

Nové komponenty Nu-Vista jsou šokující. Fyzicky šokující. Je to tím, že jejich šasi jsou obrovská a ještě k tomu ke každému komponentu potřebujete dvě, jedno se signálovými obvody a druhé pro napájení (u Nu-Vista DAC a Nu-Vista Vinyl 2 je tedy druhý napájecí box jako upgrade, u předzesilovače a koncových stupňů ovšem už v základu).

Nu-Vista PRE je technicistní šílenství zachycené do hmoty – jen máloco vypadá takhle nekompromisně industriálně a robustně. Stačí začít samotnými fyzickými rozměry – řídící jednotka má půdorys 48,3 x 50,6 cm a na výšku dosahuje 18,8 cm, přičemž váží 22 kg. Napájení se liší jen hloubkou a váhou – 47,8 cm a 25 kg.

2024-03-31-TST-Musical-Fidelity-NuVista-PRE-PAS-2

Použité kovové profily by patrně svou bytelností posloužily i jako pilíře ve stavebním průmyslu. Čelní panel nese krom centrálního displeje ještě dva mohutné kruhové ovladače s tradičními rolemi regulace hlasitosti a výběru vstupů. Maličká tlačítka pod nimi předzesilovač zapínají, nastavují celkový zisk větší o 6 dB a případně přepínají mezi mnoha různými druhy zobrazení displeje (v čemž se mimochodem dá snadno ztratit).

Horní plocha má velké odvětrávací otvory, je tu spousta gravírování a celkově zpracování působí skvěle. Ne moderně, ale tak klasicky, jako z doby, kdy nezáleželo na finesách a detailech, ale na trvanlivosti. Zadní panel je extrémně úhledný – je tu celkem šest sad vstupů od každého typu, neboli cinche a XLR, to doplňují dvě sady výstupů opět v obou verzích (konkrétně dva výstupy regulované a dva linkové). Máte tak po ruce dvanáct vstupů a čtyři výstupy, to už stačí i pro velkou sestavu. Napájení pak obstarávají tři specifické konektory, jeden pro každý kanál a jeden pro ovládací obvody. Systémové spouštění zajišťují vstupní a výstupní napěťový konektor.

2024-03-31-TST-Musical-Fidelity-NuVista-PRE-PAS-3

V identickém šasi je ukryt i napájecí zdroj. Ten logicky vzadu nabízí jednu vstupní zásuvku a tři výstupy, odpovídající konektorům na signálové části. Vpředu jsou jen stavové diody, veškeré ovládání probíhá na hlavní jednotce.

Vnitřní konstrukce je u obou krabic plně dual-mono – napájecí část má tedy dva toroidní transformátory a poměrně velké zásobní kondenzátory. Signálová využívá ještě další transformátory a napájecí filtr, obvody pro každý kanál mají svou vlastní desku plošných spojů v zrcadlové symetrii. Co zaujme, to jsou nezbytné čtyři elektronky 6S51N vpravo i vlevo.

2024-03-31-TST-Musical-Fidelity-NuVista-PRE-PAS-4

Veškeré signálové obvody jsou plně symetrické, vše pracuje v čisté třídě A. Řízení hlasitosti má na starosti symetrický krokový atenuátor, cílem je dosáhnout neměnného souběhu kanálů při všech úrovních hlasitosti. Úprava je mimochodem velmi pozvolná a jemná, my jsme reálně využívali tak 20% rozsahu, bez ohledu na připojené reprosoustavy a zbytek systému. Nicméně – Nu-Vista PRE díky tomu sedne do velmi široké škály sestav.

Na výstupu najdete v zásadě malé výkonové zesilovače, výrobce říká, že by dimenzováním odpovídaly výkonu cca 50 Wattů. Technický list uvádí také excelentní technické parametry – frekvenční odezva sahá od 5 do 100 000 Hz (0, -1 dB), separace kanálů je lepší než 100 dB, odstup signálu a šumu přes 120 dB a hodnota THD+N nižší než 0,002%, poslední tři hodnoty platí pro audio pásmo 20 – 20 000 Hz.

2024-03-31-TST-Musical-Fidelity-NuVista-PRE-PAS-4

Za zmínku stojí i dálkové ovládání, jde prakticky o cihlu vyfrézovanou z masivního bloku hliníku.

Musical Fidelity Nu-Vista PAS

Na stejných estetických a materiálových základech stojí také koncový stereofonní stupeň Nu-Vista PAS. Též je rozdělený na dvě šasi, respektive výkonovou a napájecí.

Výstupní modul má šířku 48,3 cm, hloubku 49,4 cm a výšku 18,8 cm, váží tučných 27 kg, napájení jde do hloubky 47,8 cm, jinak drží stejné rozměry, ovšem váha díky toroidům dosahuje na 40 kg.

2024-03-31-TST-Musical-Fidelity-NuVista-PRE-PAS-10

Na čelním panelu najdete stejný displej jako u předzesilovače, také je tu maličké tlačítko, jímž se dá měnit grafika podle vkusu. Druhé malé tlačítko slouží pro zapnutí a třetí ke změně vstupu. Esteticky jako by Nu-Vista PAS z oka vypadl Nu-Vista PRE, také má silně odvětrávaný horní panel, že jde o výkonový model prozrazují chladiče po bocích. U šasi napájecího zdroje byste nepoznali rozdíl, nebýt jiného vygravírovaného názvu vpředu.

Kvůli výkonu a odběru má ovšem zadní panel napájecího zdroje jednu vstupní zásuvku a rovnou pětici výstupních – každý výkonový kanál vyvádí powerCON, dále je tu nezávislé vedení pro ovládací obvody a ještě zvlášť dvě vedení pro nuvistory. Adekvátně tomu máte celkem pět vstupních napájecích kabelů i na výkonovém boxu, přičemž společný je samozřejmě jen ten ovládací, jinak je vše pečlivě roztříděno na jednotlivé kanály.

2024-03-31-TST-Musical-Fidelity-NuVista-PRE-PAS-9

Dále vzadu najdete dvě sady vstupů v XLR a dvě v RCA podobě, navíc je tu „průchozí“ XLR a RCA, takže můžete snadno vytvořit třeba bi-ampingový systém. Příznivci bi-wiringu pak ocení dvě nezávislé sady ohromných, robustních a monumentálně bytelných reproterminálů na každém kanálu. Samozřejmě ani tady nechybí vstup a výstup pro spouštěcí napětí.

Uvnitř napájecího šasi najdete opět pečlivé rozdělení napravo a nalevo, každý kanál má velký toroidní transformátor a tak jako u předzesilovače i fakticky vlastní napájecí filtr.

2024-03-31-TST-Musical-Fidelity-NuVista-PRE-PAS-20

Zásadní je pak samozřejmě konstrukce samotného výkonového modulu. Staví v plné pravolevé symetrii na obvodovém řešení Titan, který firma kdysi koncipovala pro výkon 1 000 Wattů, zde prvních 5 dostanete v čisté třídě A. Na každém kanálu najdete patero párů teplotně stabilizovaných výkonových prvků. Je tu vidět také osm elektronek nuvistor a mohutná zásobárna filtračních kondenzátorů.

Na výstupu dostanete „minimálně 300 Wattů“ a to do 8 ohm, 500 Wattů je k dispozici do 4 ohm a rovných 1 000 Wattů pak do 2 ohm na kanál. Ještě jinak lze výkon popsat jako až 49 V RMS nebo 130 A peak-to-peak. Výkon by vám tak určitě chybět neměl. Tlumící faktor dosahuje ke dvěma stovkám. To vše při hodnotě THD+N pod 0,003%, odstupu signálu a šumu přes 108 dB a oddělení kanálů přes 96 dB, platí to v kontextu slyšitelného rozsahu. Jinak totiž zesilovač pracuje od 5 do 50 000 Hz (0, -1 dB).

2024-03-31-TST-Musical-Fidelity-NuVista-PRE-PAS-23_1

Sestavu jsme mohli poslouchat v ostravském Studiu Špalíček ve vybrané společnosti. Zdrojem signálu byl buď Musical Fidelity Nu-Vista DAC, alternovaný EverSolo DMP-A6 Master Edition nebo Accuphase DP-570. Poslouchalo se v porovnání třeba s Accuphase E-5000 nebo Brinkmann Marconi Mk II / Brinkmann Mono. Propojeno bylo kabeláží Cardas Clear a Transparent Audio Reference. Jako reprosoustavy jsme měli Bowers & Wilkins 803 D4 nebo Vimberg Mino.

Basová složka „Gentlemen“ ze stejnojmenného alba The Afghan Whigs (1993 | Elektra | 0075596150125) je správně rockově energická a rychlá, skrze Nu-Vista PRE / Nu-Vista PAS vyznívá i na super svižných Mino spíše jako taková kultivovaná, neuspěchaná (rozhodně však ne pomalá!) síla. Přitom však fyzicky cítíte ten konkrétní, přesný a naprosto nenuceně konturovaný ráz, kupříkladu kopák tepe fyzicky přímo kolem vašeho solar plexu. V každém jednom tónu panuje pocit obřího nadhledu a uvolněnosti díky masivní rezervě napájecího systému. Není tu žádný limit pocitu hloubky či objemu, ale zároveň ani stopa po nějakém přehánění – je to zcela civilní, autentické podání v duchu Musical Fidelity. Kupodivu MuFi prosadí svou nonšalantní nadvládu i přes charakter těch kterých reprosoustav a toho kterého zdroje signálu.

2024-03-31-TST-Musical-Fidelity-NuVista-PRE-PAS-25

Trochu řízně namixovaná skladba „Love is Love“ od Grace Potter („Daylight“ | 2019 | Fantasy | 0888072117396) se vyznačuje zejména sykavkami, které jsou zhýčkané na výběr systému, na němž budou hrát příjemně – sestava Musical Fidelity poskytuje skutečně krásně otevřené středy, bohaté, jasné, odhalené do jemňoučkých detailů, ale přesto cudné a neřezavé. Dělený zesilovač ty ostřejší momenty vlastně nijak neošetřuje, netlumí a přesto nezní syrově a únavně. Takto by patrně měl vypadat „opravdu neutrální“ zvuk – bez příkras, ale s nadhledem. Nikde není ani stopa po nervozitě, po agresi nebo jakémkoliv přehánění či utlumování, hudba prostě teče a plyne, kultivovaná a přirozená, takže se to všechno skutečně báječně snadno poslouchá.

Z pohledu kvality záznamu v porovnání s předchozí zmíněnou skladbou o parník až dva lepší nahrávka „Moon Song“ Cécile McLorin Salvant („Ghost Song“ | 2022 | Nonesuch | 0075597914672) v sobě nese znělé, krásně prokreslené činely a Nu-Vista PRE / Nu-Vista PAS vám je právě takové ukáže. Ta snadnost, s níž je před vás načrtnuta struktura rozeznívajících se kovových kruhů je fantastická, zvuk čirý, klidný a i to nejmenší zaševelení v něm má svoje místo. Zvuk je tak velký, autentický a nezkreslený, že už máte ten správný pocit, že je „tady“, přitom v žádném okamžiku a na žádné poslechové úrovni necítíte tlak, únavu nebo uspěchanost.

2024-03-31-TST-Musical-Fidelity-NuVista-PRE-PAS-29

Velký výkon podpořený notnou rezervou napájecích zdrojů by automaticky měl být garantem dobré dynamiky – a taky je. Přitom stále zůstává zvuk zcela neprvoplánový, klidný a ve Wagnerově „Die Walküre“ (Leonie Rysanek / Karl Böhm / Bayreuth Festival Orchestra | 1997 | Classic CD | 81) je všechna ta síla pod dokonalou kontrolou – velký symfonický orchestr má řádnou mohutnost, ale ne řekněme dopřednou fontánu důrazu a síly. Dynamika je kultivovaně a sebejistě organizovaná, prezentovaná s luxusní jistotou a věrohodností, přitom úplně a zcela bez efektů. Na tu samozřejmost je třeba maličko si zvyknout, působí vlastně tak „normálně“, že až po rekalibraci uší na jiné sestavě si uvědomíte, jaká míra jistoty přednes Nu-Vista PRE / Nu-Vista PAS provází.

Svým způsobem je pak prezentace detailů v „Eclipse“ Katie a Marielle Labéque („Dream House Quartet“ | 2023 | Deutsche Grammophon | 00028948588329) tak klidná a nenucená, že působí vedle mnohých moderních systémů až trochu obyčejně, ale přesto je tu poskládáno úplně všechno, co tu být má – slyšíte každý z klavírů jako samostatnou entitu, stejně tak obě dvě přítomné kytary mají zcela jasně a přirozeně oddělené linky. Nic se nepřekrývá, nic nezůstává skryto, není tu ani stopy po studené technicistnosti, ani po jakékoliv nepřesnosti. Chce se napsat, že je vám ukazována prostá a nezabarvená skutečnost, rozčesaná, otevřená, zřetelná a na konzumaci tím vším vlastně úžasně snadná. Zesilovače samotné vyjma onoho celkového klidu pak sotva přidávají nějakou vlastní charakteristiku.

2024-03-31-TST-Musical-Fidelity-NuVista-PRE-PAS-26

Snad díky oné celkové lehkosti a „snadnosti“, s jakou Musical Fidelity hraje, zase tak moc nezáleží na vstupním signálu – tedy pokud má pochopitelně přiměřenou high-endovou úroveň, to zase ano. Je-li vstup dobře zpracovaný, není totiž zase až TAK moc zásadní, jak byl připraven, dobře se poslouchá skoro všechno. Třeba Collinsova „You Can’t Hurry Love“ („Hello, I Must Be Going!“ | 1982 | WEA | 299263) má tendence hrát trochu nepředvídatelně – někdy jsou zvuky zavřené v reprosoustavách, jindy scéna zatlačená kamsi dozadu a malá, jindy (a nejde říci kdy ani podle cenové relace) má krásný prostor. V podání Nu-Vista PRE / Nu-Vista PAS byla veliká, expanzivní, zabírající skoro celou plochu místnosti v pravolevém i předozadním směru a všechno se zdálo parádně, téměř hmatatelně usazené a propojené. Jako kdyby stačilo vstát ze sedačky a za dva tři kroky vstoupit na pódium mezi nástroje. I to může být známka vynikající přesnosti, čistoty a nízkého zkreslení.

Jako kdyby systém Musical Fidelity svou pohodovou čistotou a kultivovaností vypracoval z každé nahrávky její pozitivní esenci, vlastně jsme nenašli nic, co by nám připadalo nekomfortní k poslouchání. Byla radost sedět a zažít – třeba i popovou „Help Yourself Out“ Hyphen Hyphen („C’est la vie“ | 2023 | Parlophone | 0190296150043), šlapající na základě skvělé rytmiky, energicky, ovšem ne splašeně a vy tak máte čas sedět a vstřebávat tu krásu a nádheru, tekoucí z hudby. Je to elegantní reprodukce, ale ne utlumená, kultivovaná, muzikální, tonálně autentická a přesto ani trochu technická.

2024-03-31-TST-Musical-Fidelity-NuVista-PRE-PAS-30_1

Je něco, co by kladlo překážku nesmírně zábavnému poslechu muziky skrze předzesilovač Nu-Vista PRE a koncový stupeň Nu-Vista PAS? Prostor – konkrétně fakt, že tolik místa na komponenty prostě nemá tak úplně každý. Jinak ale těžko pohledat nějakou nectnost, kterou by tento dělený zesilovač měl – je fantasticky naddimenzovaný (fyzicky i elektronicky), předzesilovač má skutečně poctivou šíři a variabilitu konektorů a mimořádně široký rozsah regulace hlasitosti, který (ač v reálu zůstával klidně z 2/3 nevyužit) pokryje situaci, kdy máte ultra citlivé i naopak zcela necitlivé reprosoustavy – vždy najdete tu správnou úroveň a kolem ní dostatečný rozsah na jemné ladění. Zvuk pak vlastně nemá žádnou výsostnou charakteristiku, jen klid, pohodu a muzikální eleganci, s níž snadno rozplétá prakticky jakoukoliv nahrávku z víceméně jakéhokoliv zdroje signálu a řídí přesvědčivě vlastně jakékoliv reprosoustavy. Takhle nějak vypadá netechnický, dospělý a dobře navržený neutrální přednes s velikou rezervou pro každou příležitost a dělenec Nu-Vista navazuje na ty nejlepší tradice Musical Fidelity.

FOTOGALERIE

KLADY

+ masivní a poctivě oddělená konstrukce

+ pocit výkonové rezervy

+ mimořádně variabilní konektivita předzesilovače

+ klidná muzikálnost a plynoucí zvukový styl

+ čistá přirozenost

+ jemná regulace hlasitosti s dlouhým chodem (tj. ideální pro ultra citlivé i pro „necitlivé“ reprosoustavy)

ZÁPORY

- ve všech spojeních byla většina rozsahu regulace hlasitosti reálně nevyužitá

Převzato z portálu Hi-Fi Voice, autor Daniel Březina

                                                                                                                                                            hifivoice_logo

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz