Bluesound Pulse Mini

Dnes jsme se pro změnu rozhodli zapojit a vyzkoušet něco široce dostupného, jednoduchého a nabitého moderními technologiemi. Něco ve stylu postav a hrej.

Pozor hrej a ne šum a chrasť. V HiFi studiu Špalíček nakonec padla volba na Bluesound Pulse Mini. A po krátkém rozvažování jsme se dohodli, že přístroj nebo spíše přístrojek vyzkouším důkladně doma. bluesound pulse mini

Takže se pojďme podívat na to, nakolik může být tato malá, chytrá krabička nejen krásná, ale i HiFi.

Pulse mini je elegantní malý přehrávač (335 x 172 x 155 mm, hmotnost 3,6 kg) s velmi širokým připojením na internet. Kromě klasických internetových rádii a přehrávání hudby v nejrůznějších formátů z NAS se umí i přímo přihlásit k Vašemu účtu na Tidal, Deezer, Spotify,Napster a další, a přehrávat přímo z internetu. Pulse mini je dražší, vylepšený model, Bluesound nabízí i základní model Pulse Flex za 9990Kč s podobnými funkcemi ale jednodušší konstrukci.

Bluesound Pulse Mini obsahuje 2x širokopásmový měnič o průměru 50 mm a 1x basový měnič o průměru 89 mm a každý měnič má vlastní digitální zesilovač, celkový výkon je 60W. V rámci omezené velikosti se tedy Bluesound snaží udělat maximum pro kvalitní reprodukci.

Bluesound navíc míří výš díky umění spolupracovat jako nějaký roj včel. Můžete si jich tedy doma rozestavit více do různých místnosti abluesound pulse mini 1 přes aplikace je řídit, po jednom nebo po skupinách. Dokonce se umí dvě krabičky přepnout na levý a pravý reproduktor, pro lepší stereo zvuk.

Zvuk
Zvuk je silně závislý na způsobu použití, protože Bluesound Pulse Mini nabízí mnoho způsobů odkud zvuk táhnout. Má konektor pro vstup analogový/digitální. Hudbu přijímá přes WiFi, drát LAN, USB i BlueTooth. Přehrává z internetu, z NAS, z USB disku, ale i přímo z mobilu přes BT. Přesto se všechny zdroje setkávají ve velmi rozumné kvalitě. Osobně jsem nakonec používal nejvíce Tidal.

A podruhé - je zvuk různý podle toho, kam Bluesound Pulse Mini postavíte. Pulse Mini snadno rozehraje Váš noční stolek a zvuk je najednou dutý a dunivý. Snadno ho plácnete někam, kde se zvuk může odrážet. Je tedy dobré mít na mysli, že je to přeci jenom reprobedna. A pokud ho postavíte na pevný a tuhý podklad, pokud ho postavíte do rozumné výšky a vzdálenosti od zdi - bude to lepší. Například masivní pracovní stul je dostatečnou volbou, naopak lehká dutá skříň ani přímo podlaha určitě ne.

bluesound pulse mini 2A potřetí - je zvuk možno posunout úplně jinam napojením na stávající HiFi sestavu. Jako přehrávač je velmi kvalitní a snadno přehraje Apply nebo Android mobily či tablety. Přeci jen pro zpracování zvuku z digitálu do analogu mají u Bluesound Pulse Mini konstruktéři více prostoru a na zvuku se to projevuje. Pro majitele pořádné Hifi sestavy nabízí Bluesound všechny tyto funkce přímo ve formě elegantního přehrávače Node 2 (15 390Kč), který snadno připojíte na Vaši sestavu.

 

Pro test sloužily pro nás už klasické nahrávky:

Eagles - Hotel California - Hotel California: Vlastně jen pěkná písnička, ale poctivě nahraná. Na TOP sestavě mi drásá city a dojímá mě, na horších sestavách mě nudí. Navíc nezvykle tvrdě a zněle nahraný kopák se nachází dost hluboko, takže levné sestavy ho nezahraji. Tedy pro mě rychlý test.

BeeGees - Spirits Having Flow - Stop (Think again): Opět, na středně dobrých sestavách umí dojmout, zároveň testuje kontrolovanost výšek a jejich kultivovanost.

Nohavica - Divné století - planu: Pomalý těžký zvuk s několika detaily a atmosférou. Dobře se kontroluje schopnost sestavy zahrát kontrolovaně hlubší pasáže, udržet zobrazeni prostoru a vykreslit vyšší tóny. Spodní linka má pevnou a tvrdou konturu, kterou spousta sestav rozbředne do měkkého bručení a některé ji dokonce vůbec nezahrají. To, že už nazpaměť znám znění nástrojů na TOP ENDových sestavách je obrovskou výhodou.

Patricia Barber - Modern Cool - You & The Night & The Music: Podobné vlastnosti jako Nohavica, basa jde níž a ženský hlas dá vyniknout středům. Opět už znám nazpaměť.

Eagles - Hotel California - Life in the fast line: Rytmická písnička, pěkně nahraná. Dokáže prověřit, zda sestava nenafukuje zvuk, nezpomaluje ho a nechá do prostoru vyniknout i malé detaily. Skladba musí znít vzdušně, úderně a přirozeně.

Metallica - St. Anger - St. Anger: Mnohými jako test zatracována. Ovšem ohromné množství informací v zahuštěné formě sakra prověří schopnost sestavy hrát nejen rozlišeně a přesně, ale také zvládnout to rychle. Kdo tuto skladbu neslyšel na TOP sestavě, může ji považovat za nesmyslný hukot. Kdo ji slyšel na TOP sestavě, ví, že to je dobře rozlišená skladba, s dobře vykresleným prostorem a spoustou hudebních informací.

 

bluesound pulse mini 4

Testování Bluesound Pulse Mini proběhne ve dvou modech, za prvé jak to má být, tedy bude hrát z Tidalu přímo. A potom ještě zkusíme, jak to hraje napojeno na mou sestavu, jako zdroj hudby.

Bluesound Pulse Mini přímo hraje Tidal.
Pro tyto testy jsem umístil Bluesound Pulse Mini na polici pomocí propriet pro subwoofer. Tedy na těžkou mramorovou podložku na masivní polici do správné výšky a dostatečně daleko od zdí.

Metallica - St. Anger
Temný zvuk, má atmosféru a opravdu překvapí jako hluboké tóny Pulse Mini vytváří. Vlastní údery na buben se také snaží. Hrozivý lomoz se už ale slívá. Přesto to nějak funguje. Hlas zpěváka se Pulse Mini snaží pěkně oddělit.

Eagles - Hotel California - Hotel California
Tato skladba má v sobě jistou HiFi past. Jednodušší sestavy to zahrají jako pomalý rokec a ty lepší jako dojemnou a smutnou záležitost plnou citu. Kdo tuto skladbu nezná, bude spokojený s rozsahem a údernosti, hlas zní pěkně. Ale samozřejmě od malého All-In-One za 16t nemůžeme očekávat to co od sestav za 10x, někdy i 100x více peněz. Je to samozřejmě i horší než klasická začátečnická sestava (CD+zesík+regály za 30t). Ale zvuk je o míle lepší, než běžná mini stereo sestava z marketu (a za tu se někde nestydí chtít i 40t).

BeeGees - Spirits Having Flow - Stop (Think again)
Tuto skladbu používám na překontrolování výšek, zda neprodukuji zvuky, které by první zněly zajímavě, ale po čase by mohly být otravné. Na Pulse Mini se nesnažili zvuk vyladit do nějakých cinkajících efektů a systém ani nemá přímo výškové reproduktory, takže tento problém ani nastat nemohl. Zvuk prostě plyne v pohodě a i na této stavbě se Pulse Mini snaží dokázat, že umí hrát dostatečně hluboko.

Nohavica - Divné století - Planu
Pulse Mini hraje docela hluboko, dostatečný frekvenční rozsah byl asi prioritou při ladění. Určitě to bude to, co zaujme každého, do přejde z nějakého levného komerčního řešení. Skladba si udržuje i svou náladu a celkově je projev opravdu hezký.

Eagles - Hotel California - Life in the fast line
Zase se uplatní dostatečný frekvenční rozsah, který skladbu dobře zarámuje. Překvapivě slušná je i rytmika a údernost i hlas je slušně oddělen. V této skladbě Pulse Mini o dost přehrává běžné stereo mini systémy.

bluesound pulse mini 5

Bluesound Pulse Mini přes mou HiFi sestavu.
Teoreticky je výhodu obejití koncových zesilovačů a reproduktorů v Pulse Mini a využití násobně dražší sestavy. Nevýhodou může být sluchátkový výstup, je totiž otázkou, nakolik je udělaný kvalitně a zda neobsahuje natvrdo nějaké korekce (což je dnes docela rozšířená finta u různých mobilů).

 

Metallica - St. Anger
Oproti předchozímu poslechu přibude hodně informací v celé šíří frekvenčního spektra, basy jsou takto méně důrazné, zvětšil se prostor. Frekvenční rozsah zůstal podobný. Je možné, že je na výstupu nějaký sluchátkový zvukový filtr pro lepší zážitek pro použití sluchátek.

Eagles - Hotel California - Hotel California
Zde toto zapojení přineslo opět detaily, ale celkový dojem je víceméně stejný. Snad trochu lepší i na bubnu.

BeeGees - Spirits Having Flow - Stop (Think again)
Zde oproti jiným skladba zapojení docela pomohlo. Tato klidná skladba na kvalitních reprácích prostě více vynikne.

Nohavica - Divné století - Planu
V tomto zapojení je střední část o dost jemnější a lépe ji vnímám. Hlas je příjemně něžný a dojemný. Této skladbě toto zapojení docela sluší.

Eagles - Hotel California - Life in the fast line
Zde toto zapojení přineslo opět jemnější a slyšitelnější detaily, ale celkový dojem je víceméně stejný. 

Závěr
Zvuk této bedýnky opravdu odpovídá zvuku jedné bedny, jedné z páru který by kvalitou odpovídal cca 12-15t. Zvuk tedy odpovídá ceně a k tomu máme opravdu bohaté možností přehrávání a jako bonus na prostor nenáročné provedení v jediném boxu. Výše uvedený popis zvuku je tak třeba i chápat, Pulse Mini je lepší než sestava ze supermarketu, je mnohem lepší než poslouchat přímo z mobilu nebo přes nějaký bumbum bluetooth repráček na baterku. Ale nemá ambice porazit dospělé HiFi. Ostatně na takové ambice nabízí firma BlueSound jiné stroje.

Při zapojení na sestavu sice dochází ke zlepšení, ale postrádá to smysl. Je vidět, že Pulse Mini je vyvážen a kvalita jako zdroje zvuku nijak významně nepřekračuje možnosti Pulse Mini jako aktivní reprobedny. Připojením na drahou sestavu už tedy není zisk na kvalitě zvuku až tak velký. Na takové zapojení vyrábí BlueSound přímo přehrávače s RCA výstupy anebo integrované zesilovače s repro svorkami pro připojení beden.

Nakonec jsem si pustil Motorhead Overkill. které nemám naposlouchané nazpaměť - takto je to prostě pařba bez řešení. Plná hlasitost Pulse Mini už znamená slušnou rodinnou pařbu.

Funkce
Nebudu zde přepisovat předlouhý manuál (ten si počtěte sami), spíše napíšu, co mě oslovilo za tu chvíli, co jsem ho měl doma.

bluesound pulse mini 6

Ovládání je opravdu intuitivní, návod můžete rovnou vyhodit. Umí to nainstalovat a pustit i 7 leté dítě (ověřeno, ozkoušeno). Jen to napoprvé provádělo nějakou přípravu a aktualizaci

Večer jde nastavit (samozřejmě přes mobil) za jak dlouho se Pulse Mini vypne a stejně tak si můžete připravit budíky na ráno. U budíku si navolíte, zda chcete postupné zesílení a jakou hudbu budete ráno chtít poslouchat.

Tidal to hraje přes vlastní aplikaci, která je velmi příjemná a dá se dobře používat. Přímo z Tidalu jde hrát jedině přes Bluetooth, což jsem osobně nepoužíval.

Bluesound Pulse Mini se umí naučit Váš ovládač na televizi (nebo jiný IR ovládač) a můžete ovládat Pulse Mini i takto.

bluesound pulse mini 7Pulse Mini nás vrací do dob kazeťáků a umožní snadno si zvuk vzít kamkoliv sebou. Na zahradu, na pařbu, na grilovačku. Pozor! Není to venkovní reproduktor a nevydrží rozmary počasí, takže až půjdete domu, tak ho nenechte venku.

Díky rozsáhlým playlistům ho lze použit i jako řešení na mejdan. Nachystané playlisty a dostatečná hlasitost jsou zárukou dobré zábavy. 

 

A nakonec - nikdy ho doma neztratíte, stačí ho přes mobil zesílit a najde ho i malé dítě ;-)

Autor Martin Kopřiva