McIntosh MCD600

Americký McIntosh slaví v roce 2019 působivé sedmdesáté narozeniny a to jako jedna z nemnoha firem, které umí v oboru nabídnout skutečně kompletní audio / video systém, myšleno doslova od zásuvky po reprosoustavy. Navíc pro kterou značku, když ne právě pro McIntosh, platí ono poněkud nadužívané spojení "ikonický design"? Protože právě McIntosh si jen sotva s něčím spletete.

Platí to zcela jistě i pro jejich vrcholný SACD přehrávač MCD600, navazující na dlouhou řadu úspěšných diskových přehrávačů, kterých se ani v mocně sílícím trendu streamování tito Američané nevzdávají.

Esteticky se nová generace přehrávače od té předchozí příliš neliší - stále má ten typický "kukuč" McIntosh, čelní panel ohraničený po stranách svislými stříbrnými lištami, stále tu je černá v kombinaci s jasně zeleným podsvícením prvků, stále jsou tu ty typické kruhové ovladače, kde pravým ladíte výstupní úroveň, levým přepínáte mezi vstupy / funkcemi. Uprostřed mezi nimi jsou tenoučká dvířka, za nimiž se skrývá hliníkový šuplík mechaniky, oproti minulému modelu přibyl USB port pro datové paměti s hudebními soubory a ostatně i mechanika zvládne dle specifikace číst z datových CD a DVD soubory.

McIntosh MCD600 2

Ve spodním "patře" se nachází přímo uprostřed nevelký, ale dostatečně informativní displej, po jeho levé straně tlačítka k přeskakování skladeb a přepnutí vrstvy hybridních disků, ale třeba i 6,3 mm výstup na sluchátka. Po pravé straně jsou pak další malá tlačítka pro přímé ovládání přehrávání a jedno stejné, ale červené pro spuštění přístroje.

Při pohledu z boku objevíte typicky rozdělené šasi, které je dole v zrcadlovém lesku leštěných nerezových ploch a v horní části klasicky černé, proti MCD550 přibyl na horním krytu skleněný průhled do vnitřností s naznačeným obvodovým schématem.

Na zadní části spatříte v horním černém bloku dvě sady výstupních konektorů, v obou blocích je jeden set cinchů a jeden set symetrických XLR - ty vlevo mají linkovou úroveň, ty vpravo variabilní. Jsou tu ještě čtyři 3,5 mm jacky pro systémové ovládání - tedy spouštění přístroje i možnost spouštění přístrojů jiných, je tu datový konektor a konektor pro externí infračervené čidlo.

McIntosh MCD600 3

Ve spodní stříbřité části najdete krom napájecí zásuvky také dva bloky konektorů, tentokrát vždy ve složení optika + koax. Ty vlevo slouží pro výstup audio signálu, ty vpravo pro vstup, takže MCD600 lze použít i jako D/A převodník, byť je trochu škoda, že nemá třeba i USB typu B pro spojení s počítačem.

I uvnitř navazuje MCD600 na pojetí předchozích modelů. Data načtená v mechanice (dvojitý laser snadno zvládne CD, SACD i DVD disky) nebo ostatních digitálních rozhraních putují do osmikanálového čipu D/A převodníku, kde se zpracovávají tak, že na každém kanálu pracují čtyři kanály převodníku. Všechen PCM signál je převzorkován na rozlišení 32 bit / 384 kHz. Podporovaný je signál PCM do 24 bit / 192 kHz (AAC, AIFF, FLAC, WAV, ALAC,...) nebo až DSD128.

Data v mechanice se čtou dvojnásobnou rychlostí a jsou ukládána do vyrovnávací paměti, aby se předešlo vzniku chyb.

McIntosh MCD600 4

Z technických specifikací se dozvíte, že MCD600 má klasické rozměry 44,5 x 15,2 x 48,3 cm (š x v x h) a váhu 12,7 kg. Po fyzické stránce je tak naprosto identický jako model předchozí. Identické jsou pak ale vlastně i ostatní provozní parametry - třeba odstup signálu a šumu "lepší než 110 dB", ale i dynamika "přes 100 dB" či celkové harmonické zkreslení 0,002% na 1 kHz.

Přehrávač MCD600 jsme poslouchali v akusticky i výbavou dotažené místnosti dovozce, kde přehrávači dělal společnost předzesilovač McIntosh C52 a koncové stupně MC1.25KW, MC462 a MC452, napájeno bylo přes MPC1500 a poslouchalo se přes Bowers&Wilkins 800 D3. Propojeno pak bylo nejvyššími modely Air od německých InAkustik.

McIntosh MCD600 5

Zvuk McIntosh je rozhodně známý pro svůj tah na branku a pro svou energičnost, přehrávač MCD600 se nezdá být jiný a když se rozbrnkají struny kontrabasu v "Nu Nu" Avishai Cohena ("Continuo" | 2006 | Razdaz | RD 4603), cítíte kupodivu hlavně kultivovanost, ne hřmotnost nebo tíhu, je to čilý, agilní a čistý bas, který má realistický objem a váhu, nevalí se, ale skutečně brnká a mrouká pěkně napruženým a svižným stylem. Od minulé generace značně přibylo nadhledu, tóny jsou dospěle separované a kontrolované, je to zvuk s přehledem a nadhledem

Rozdíl oproti MCD550 poznáte nejvíce na nahrávkách s limity, respektive specifickým zvukem, jako je třeba "Sweet Georgia Brown" od The Singers Unlimited ("Masterpieces" | 1994 | MPS | 523 521-2). Zvuk MCD600 se zdá být precizně čistý a nestranný, prostý zabarvení nebo nějaké výraznější stopy vlastního stylu, navíc přes slyšitelně lepší rozlišení působí přednes celkově uvolněněji, pohodověji a hladčeji. Přesto všechno lépe rozliší hlasy jednotlivých vokalistů a jako kdyby je vytáhl více dopředu. Celkově působí zvuk už skvěle čistě a zřetelně.

McIntosh MCD600 6

Také jadrný cinkot vibrafonu v "Children´s Song" Garyho Burtona ("Crystal Silence" | 2009 | ECM | 176 8057) byl velmi kultivovaný. Přehrávač vám předestře opět bez pocitu nějakého vměšování tóny v jeho kovovou křehkostí a zvonivostí, ale bez nepříjemných hran. Je tu cítit vzdušnost a lehkost, na skutečně precizní rozlišení vás upozorní dlouhý, samozřejmý dozvuk. Tóny mají také příkladně pevnou fazonu, zní pevně a konkrétně, aniž by se ale podbízely, je to přednes s až překvapivou dávkou klidu a elegance.

Houpavá elektronická "Eden" Stéphane Pomapugnaca ("Hotel Costes Vol. 11" | 2008 | Pschent | WAG 384) se linula se sebevědomou pevností a plností, bohatší a rytmičtější než v podání MCD550. Přehrávač nemá žádnou okázalou dynamičnost, nesnaží se hrát nějak pompézně nebo s tlakem na pilu, nechává s nadhledem vyznít dynamiku nahrávky tak jak je zachycená a přitom cítíte, že MCD600 má sílu a nabízí bohatý, úderný zvuk.

McIntosh MCD600 6

Velmi důstojné je i rozlišení, kterým MCD600 disponuje - "Feeling Yourself Disintegrate" od The Bad Plus ("For All I Care" | 2008 | Emarcy | 0602517821644) byla přehledná, kontury kontrabasu byly konkrétní a jemná linka činelu jasná, ale přitom relaxovaná, nic nepůsobí příliš technicky nebo nějak zdůrazněně a zaostřeně, vyznívá to přirozeně organizovaným způsobem a zvuk neupozorňuje na jednotlivosti, ale naopak zůstává samozřejmě celistvý a spojitý - pokud však budete chtít, je tu všechno, co tu být má.

Oproti MCD550 má šestistovka také větší hudební scénu, "Ruby, My Dear" Thelonia Monka a Johna Coltranea ("Monk with Coltrane" | 2010 | OJC Remasters | 0888072319899) byla skutečně skvěle velká a hlavně otevřená a plná vzduchu. Přitom je naprosto zřetelné, že přednes má potřebnou technickou kázeň, aby všechno bylo konkrétní a pečlivě kontrolované, takže lokalizace i separace nástrojů je příkladná, jak si high-endová úroveň žádá. Není to takový ten vycizelovaný technicistní hologram, ale měkce a klidně rozprostřená hudba se zřetelným pravolevým i předozadním prostorem.

McIntosh MCD600 11

Jak už bylo řečeno, přestože MCD600 má více než solidní rozlišení a nestranný způsob reprodukce, i u nahrávek tak trochu na hraně, jako je "Murder Song (5, 4, 3, 2, 1)" od Aurory ("All My Deamons Greeting Me as a Friend" | 2016 | Decca | 0602547370778), zůstává zvuk v kultivovaných mezích. Hudba ale nepostrádá šmrnc a razanci, plyne rytmicky a dostatečně energicky, aniž by ale ostřejší pasáž zněla nějak nekompromisně a těžce poslouchatelně. Je to zvuk držený s nadhledem na uzdě.

Přehrávač MCD600 představuje velký krok směrem kupředu v porovnání s předchůdcem MCD550 a vlastně se dá říct, že nárůstu ceny, byť v praxi zanedbatelný, tu není jen tak pro nic za nic, ale že si za ně koupíte komponent se zvukem z o stupeň vyšší kategorie. Zvuk MCD600 je učesaný, jemný, klidný a vlastně až graciézní, nabízí přitom ale vhled do nahrávky, do jejích detailů, její dynamiky i jejích barev, respektuje její charakter a přesto u těch, které jsou "na hraně" zůstává tak klidný, že vás ani ostrá hrana nerozhodí. McIntosh MCD600 je velmi talentovaný high-endový SACD / CD přehrávač, který (samozřejmě zejména ve spojení s dalšími komponenty McIntosh) nabízí zvuk, který má všechny ty kvality, díky nimž se těšíte na další a další a další a další roztočený kompaktní disk.

KLADY

+ čistý a samozřejmý přednes

+ v kontextu high-endových přehrávačů nepřestřelená cena

+ zpracování

+ možnost regulace hlasitosti

+ energický a konkrétní zvuk

ZÁPORY

- v praxi nic, dospělost zvuku je vůči ceně skvělá

Recenze převzata z portálu Hi-FI Voiceautor Daniel Březina   hifi voice 1.jog 8 190x71

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz