Technics SL-1210GREG

Kód: 4293
Novinka Černý pátek
Značka: Technics
ZDARMAZDARMA 46 490 Kč –15 %
Technics 1210 GREG 6
46 490 Kč –15 % 39 490 Kč / ks
Skladem
Můžeme doručit do:
4.12.2023

Nový standardní model, který přebírá technologii svého předchůdce SL-1200G a který byl vyvinut jako referenční gramofon s přímým pohonem pro nadcházející generaci.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Spojení tradičních analogových a nejpokrokovějších digitálních technologií ve výrobcích značky Technics.

V modelu SL-1200G, který byl uveden na trh v roce 2016, byly sloučeny tradiční analogová technologie používaná značkou Technics a pokročilá digitální technologie, což si vyžádalo důkladné přepracování konstrukce řady součástí. Vynikající funkční a výkonové parametry tohoto přístroje doslova otřásly trhem hi-fi a změnily definici referenční úrovně gramofonů s přímým pohonem. Součásti, které byly převzaty z modelu SL-1200G, byly pro použití v gramofonu SL-1210GR přepracovány, a to od bezjádrového motoru pro přímý pohon a technologie přesného ovládání motoru, která odstranila nerovnoměrnost chodu mající původ v nepravidelných otáčkách, přes talíř s vysokou tuhostí a nízkou úrovní vibrací, až po vysoce citlivé raménko přenosky. Díky těmto opatřením je dosahováno výkonové úrovně, která jednoznačně překonává obvyklé standardy své třídy. Gramofon SL-1210GR oslovuje ještě více nadšenců, kteří chtějí vychutnávat bohatý, výrazný zvuk analogových gramofonových desek.

Bezjádrový motor pro přímý pohon zajišťující stabilitu otáček

Technics_1210_GREG

 

 V roce 1970 uvedla společnost Technics na trh, jako vůbec první na světě, první gramofon s přímým pohonem, který si bleskovou rychlostí získal přízeň zákazníků. Na rozdíl od řemínkových a obdobných systémů pohonu využívají systémy přímého pohonu motor, který se otáčí nízkou rychlostí a přitom přímo pohání talíř gramofonového šasi, což poskytuje řadu výhod, mezi které patří například téměř úplné odstranění účinků způsobujících snižování odstupu signálu od šumu a vznikajících v důsledku vibrací motoru a působení zpomalovacích mechanismů, jakož i dlouhodobě vysoká spolehlivost, která vyplývá ze skutečnosti, že není zapotřebí provádět výměnu součástí.
V roce 2016 pak společnost Technics vyvinula bezjádrový motor pro přímý pohon, jehož plochá konstrukce zahrnuje dvojitý rotor, jehož magnety jsou umístěny po obou stranách, čímž je odstraněna nepravidelnost otáček motoru, označovanou také jako „nerovnoměrnost chodu“ a představující typický problém systémů přímého pohonu. Tímto motorem byl tehdy vybaven model SL-1200G, který si opět získal mimořádnou odezvu na trhu hi-fi techniky. Model SL-1210GR od něho přebírá základní konstrukční filozofii, která je doplněna výsledky nového vývoje, mezi něž patří použití plochého bezjádrového motoru pro přímý pohon s jediným rotorem, který odstraňuje nerovnoměrnost chodu.

Technologie vysoce přesného ovládání motoru zajišťující ideální podmínky otáčení

Technics_1210_GREG_1

Obdobně jako u modelu SL-1200G nachází i zde uplatnění funkce ovládání otáčení, která ověřuje a koriguje přesnost chodu motoru, využívá nejnovější řídicí technologii zdokonalenou při vývoji zařízení pro přehrávání disků Blu-ray. Sinusové průběhy vln, které jsou uloženy v paměti ROM, jsou využívány k udržování konstantní rychlosti, díky čemuž je dosahováno plynulejšího a stabilnějšího otáčení ve srovnání s použitím jednoduchého generování sinusových vln pomocí externí cívky, jako je tomu například u konvenčního modelu SL-1200MK5. Kromě toho bylo provedeno další odladění soustavy elektrických obvodů s cílem umožnit maximální využití funkčních a výkonových parametrů nově vyvinutého motoru, jímž je gramofon SL-1210GR vybaven. Rozběhového točivého momentu o velikosti 2,2 kg x cm, je dosahováno pomocí pouze jednoho rotoru. Současně je dosahováno doby rozběhu činící 0,7 s (při 33 1/3 ot/min), která je stejná jako u modelu SL-1200G.

Snaha o dosažení optimálních vlastností souvisejících s tuhostí konstrukce a tlumením vibrací

Technics_1210_GREG_2

Talíř gramofonového šasi získal mimořádně příznivé vlastnosti související s tuhostí konstrukce a schopností tlumit vibrace, čehož bylo dosaženo použitím dvouvrstvé konstrukce s tlumicí pryží nanesenou na celý zadní povrch hliníkového tlakového odlitku pro odstranění zbytečných rezonancí, které jsou jinak přenášeny do gramofonové desky. Výsledkem je reprodukce čistého zvuku.
Aby bylo dosaženo zvýšení setrvačné hmoty a snížení vibrací, byl prostřednictvím simulací optimalizován tvar části, která je tvořena hliníkovým tlakovým odlitkem. Při hmotnosti 2,5 kg (včetně pryžové podložky) je talíř gramofonového šasi o 0,8 kg těžší než u předchozího modelu SL-1200MK5. Opěrný povrch talíře je navíc opatřen přídavnými výztužnými žebry, která zvyšují konstrukční tuhost. Zvětšením povrchové plochy, která je ve styku s tlumicí pryží, bylo dosaženo více než dvojnásobného zlepšení tlumicích charakteristik oproti modelu SL-1200MK5.

Raménko přenosky umožňující dosahování vysoké citlivosti při rozběhu

Technics_1210_GREG_3

Funkce sledování otáčení gramofonové desky umožňuje vysoce přesné čtení záznamu raménkem přenosky, jehož konstrukce je převzata od tradičně používaného, staticky vyváženého raménka přenosky tvaru S, u kterého bylo konstruktéry společnosti Technics přepracováno provedení hliníkové trubičky, která má vynikající materiálové vlastnosti, jimiž jsou zejména malá hmotnost a vysoká tuhost.
Kloubově zavěšená ložisková část raménka přenosky zahrnuje obrobené pouzdro s vysoce přesnými ložisky, což je stejné konstrukční uspořádání jako u modelu SL-1200G. Vysoké počáteční citlivosti při rozběhu, která je charakterizována hodnotou 5 mg nebo méně, je dosahováno prostřednictvím ručních postupů montáže a seřizování, které jsou při výrobě prováděny kvalifikovanými japonskými řemeslníky. Tím je umožněno přesné sledování drážek vyrytých do gramofonových desek.
V rozsahu dodávaného příslušenství je obsažen také jeden typ přídavného závaží, přičemž základní vložku je možno zaměňovat s nejrozmanitějšími dalšími vložkami tak, aby bylo umožněno sladění s žánrem nebo náladou přehrávané hudby. (Použitelná hmotnost vložky při použití dodaného přídavného závaží: 10 - 16,4 g (nezahrnuje hmotnost dodané hlavice přenosky).

Vysoce kvalitní konektory zlepšující zvuk i vzhled

Technics_1210_GREG_4

Gramofon je vybaven pozlacenými phono konektory určenými pro odpojitelné kabely, díky čemuž je možno vybírat z nabídky rozmanitých kabelů. Účinky vnějšího šumu jsou potlačovány také použitím kovové stínicí konstrukce uvnitř skříňky.

Těleso s vysokou tuhostí a silikonové izolátory s vysokým tlumicím účinkem, které zajišťují plynulé podání zvuku a oddělení od různých zdrojů vibrací.

Technics_1210_GREG_5

U modelu SL-1210GR je potřebné vysoké tuhosti dosahováno použitím tělesa s celistvým dvouvrstvým uspořádáním, jehož součástí je vrstva materiálu BMC, a šasi tvořeného hliníkovým tlakovým odlitkem. Pro izolátory, jimiž je těleso podepíráno, je u gramofonu SL-1210GR, stejně jako u modelu SL-1200G, použita speciální silikonová pryž, která zajišťuje jak vysoce účinné tlumení vibrací, tak i dlouhodobou spolehlivost. Vibrace, které se šíří ve vodorovném směru, jsou pohlcovány výztužnou konstrukcí sestávající z trubic válcovitého průřezu obsahujících mikrokomůrkové polymery. Technologie izolátorů je sice převzata z modelu SL-1200G, avšak funkční vlastnosti těchto izolátorů byly speciálně odladěny pro potřeby modelu SL-1210GR.
Instalační úseky těchto izolátorů jsou navíc vybaveny mechanismem pro svislé seřizování pomocí šroubů. Tím je odstraněno drnčení, které vzniká tehdy, je-li gramofonové šasi nainstalováno ve stojanu nebo v obdobném zařízení, a současně zabráněno vzniku nežádoucích vibrací. Možnost přesného vodorovného seřízení talíře, včetně povrchu pro pokládání gramofonové desky, navíc snižuje nepravidelnost otáčení, která bývá způsobována nežádoucím sklonem; přehrávání gramofonové desky je tak mnohem stabilnější.

Specifikace

Bezjádrový motor pro přímý pohon zajišťující stabilitu otáček

Technologie vysoce přesného ovládání motoru zajišťující ideální podmínky otáčení

Snaha o dosažení optimálních vlastností souvisejících s tuhostí konstrukce a tlumením vibrací

Raménko přenosky umožňující dosahování vysoké citlivosti při rozběhu

Vysoce kvalitní konektory zlepšující zvuk i vzhled

Těleso s vysokou tuhostí a silikonové izolátory s vysokým tlumicím účinkem, které zajišťují plynulé podání zvuku a oddělení od různých zdrojů vibrací.

Technics_SL1210_banner

Typ Ruční gramofon s přímým náhonem
Otáčky talíře 33-1/3, 45, 78 ot./min.
Rozsah seřízení ±8 %, ±16 %
Rozběhový točivý moment 2.2 kg-cm
Charakteristiky roztočení 0.7 s. from Standstill to 33-1/3 r/min
Kolísání a chvění 0,025 % W.R.M.S.
Úroveň brumu 78 dB (vážená hodnota podle IEC 98A)
Talíř gramofonu Hliníkový tlakový odlitek
Průměr: 332 mm
Hmotnost: Přibl. 2.5 kg (včetně pryžové podložky)
Sekce raménka přenosky
Typ S univerzálním statickým vyvážením
Účinná délka 230 mm
Přesah 15 mm
Úhel chyby snímání Do 2° 32' (ve vnější drážce gramofonové desky o velikosti 30 cm)
Do 0° 32' (ve vnitřní drážce gramofonové desky o velikosti 30 cm)
Úhel přesazení 22°
Rozsah nastavení výšky raménka 0 - 6 mm
Rozsah seřízení tlaku jehly 0 - 4 g (přímý odečet)
Platný rozsah hmotnosti přenosky (bez přídavného závaží)
5,6 - 12,0 g
14,3 - 20,7 g (včetně hlavice raménka)
(s přídavným závažím)
10,0 - 16,4 g
18,7 - 25,1 g (včetně hlavice raménka)
Svorkovnice svrchního obalu 1,2 mmφ 4kolíková svorkovnice
Konektory
Audio výstup PHONO (Pin Jack) x 1, Uzemňovací konektor x 1
Obecné
Zdroj napájení AC 110 - 240 V, 50 / 60 Hz
Příkon 11 W  Přibl. 0,2 W (v pohotovostním režimu)
Rozměry ( Š x V x H) 453 x 173 x 372 mm
Hmotnost Přibl. 11,5 kg
Příslušenství Gramofonové šasi, podložka pro ukládání gramofonové desky na talíř, protiprachový kryt
 adaptér pro přehrávání gramofonových desek EP, vyvažovací závaží, přídavné závaží,
hlavice přenosky, měrka pro nastavování přesahu, sada šroubků pro montáž vložky, 
kabel PHONO, uzemňovací kabel výstupu PHONO, síťový napájecí kabel, Návod k obsluze

 

 

Doplňkové parametry

Kategorie: Gramofony
Záruka: 2 roky

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole:
Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz // //