Historie Kef

Společnost KEF je hrdým průkopníkem dokonalého zvuku.
Od roku 1961 vytváříme z našeho britského domova pozoruhodné a oceňované reproduktory. Od naší průlomové technologie Uni-Q až po bezdrátové reproduktory LS60 Wireless, které jsou jako stvořené k poslechu hudby, společnost KEF existuje proto, aby naplnila místnosti hudbou tak, jak byla stvořena, aby pohnula duší skutečně autentickým zvukem. Nyní s námi na naší cestě za objevováním síly skvělého zvuku přichází stále více lidí.

2023-01-19

Inovace
KEF je pojmenována podle společnosti Kent Engineering and Foundry, kde náš příběh začal. Našeho zakladatele Raymonda Cookea poháněla láska k hudbě a odmítání kompromisů a na každém kroku využíval technologie, aby zajistil společnosti KEF pozici na špičce zvukové techniky.

Tento slib potvrzuje i seznam průlomových řešení, který trvá již více než půl století. Patenty i vědecké práce svědčí o desetiletích soustavného pokroku, od počátečního používání syntetických materiálů až po naši referenční řadu, která dodnes určuje průmyslové standardy. Důraz společnosti KEF na dokonalost je jádrem příznivého kruhu, který přitahuje nejnadanější akustické inženýry na světě, aby se k nám připojili v úsilí o dosažení dobrého, lepšího a nejlepšího.

2023-01-19 (1)

1960s
Společnost KEF sídlila od roku 1961 původně v Nissen Hut v areálu Kent Engineering & Foundry v Maidstone v hrabství Kent ve Velké Británii. Cooke, bývalý elektroinženýr televizní stanice BBC, chtěl experimentovat s novými materiály a technologiemi, aby vytvořil výrobky, které by dokázaly reprodukovat nahrávky stejně přirozeně jako původní provedení.

První reproduktor KEF, třípásmový K1, využíval syntetické materiály. V následujícím roce se zrodil první ultrakompaktní dvoupásmový reproduktorový systém navržený tak, aby poskytoval skutečně vysoký věrný výkon Celeste.

Raymond Cooke znovu navázal spolupráci s BBC, když společnost KEF převzala exkluzivní výrobu monitoru LS5/1a. V roce 1967 následovaly měniče B110 a T27, které byly úspěšně použity v modelu Cresta a později si je BBC vybrala pro použití v monitoru LS3/5a. Výroba monitorových reproduktorů pro BBC poskytla společnosti KEF užitečné zkušenosti v následujících oblastech práce s přísnými akustickými tolerancemi.

Do konce desetiletí se KEF etabloval jako přední společnost v audio průmyslu a zaznamenal komerční i kritický úspěch nejen pro reproduktorové soustavy KEF, ale i pro měniče, které převzala řada společností po celém světě do svých vlastních systémů.

2023-01-19 (2)

1970s
V roce 1970, kdy se společnost KEF stala známou i mimo Velkou Británii, získala první prestižní ocenění Queen's Awards za exportní úspěchy. V roce 1973 se společnost KEF stala prvním výrobcem reproduktorů na světě, který začal při návrhu a měření reproduktorů používat počítače.

Díky průkopnickému využití digitálních technologií k dosažení nejvyšší přesnosti zvuku lze každý pár modelu Reference 104 porovnat s laboratorně udržovaným referenčním standardem s přesností 0,5 dB.

Legendární model LS3/5a byl originální mini monitor inspirovaný měniči KEF a navržený v BBC, který v roce 1975 změnil zvukový zážitek. Byl proslulý tím, že poskytoval přesný precizní zvuk pro nahrávací a vysílací průmysl, a dodnes se o něm mluví s úctou.

V roce 1976 byla metodika návrhu zdokonalena do nového přístupu k vývoji reproduktorů - počítačem asistovaného "Total System Design" - a byly vydány reproduktory Corelli, Calinda a Cantata. O rok později, v roce 1977, byl na trh uveden model Reference 105, který byl jedním z nejradikálnějších a nejpropracovanějších reproduktorů, jaké kdy byly vyrobeny. Řada Reference od svého uvedení na trh nepřetržitě určuje měřítka reproduktorů.

2023-01-19 (3)

1980s
V průběhu 80. let si KEF udržel pověst vynikajícího výrobce vysoce ceněné řady Reference díky řadě technických vylepšení, včetně basového zatížení ve spojené dutině, které výrazně zvýšilo basový výkon, potlačení síly a odpojení reproduktorů pro eliminaci zabarvení skříně a univerzálního basového ekvalizéru KEF (KUBE), který umožnil rozšířit basy z kompaktních skříní.

V roce 1988 společnost KEF navrhla a patentovala první skutečně shodný zdrojový reproduktor na světě Uni-Q®, který zvětšil optimální poslechový prostor a umožnil všem, kteří sedí na různých místech v místnosti, vnímat stejný přirozený a detailní zvuk. Uni-Q se stal základním stavebním kamenem charakteristického zvuku KEF a dnes je srdcem téměř všech našich reproduktorů.

2023-01-19 (4)

1990s
V 90. letech pokračovala společnost KEF v navrhování špičkových inovativních produktů, včetně řady Coda 7, řady Q, referenční řady Model 109 a řady Monitor. Model Reference Series 105/3 s druhou generací technologie Uni-Q byl v roce 1992 japonským tiskem vyhlášen za "nejlepší importovaný reproduktor".

Devadesátá léta byla pozoruhodná vzestupem systémů domácího kina. V roce 1993 představila společnost KEF centrální reproduktor Model 100, který si na trhu vybudoval silnou pozici. V následujícím roce byla společnost KEF jednou z prvních firem, která uvedla na trh systém domácího kina se schválením THX - revoluční koncept subwooferu/satelitu s vertikálně směrovanými předními reproduktory a dipólovými surroundovými reproduktory.

Zakladatel Raymond Cooke OBE bohužel v roce 1995 zemřel. Cooke však zanechal společnosti pevné zásady, které jsou obsaženy v jeho základních hodnotách: "Kvalita, poctivost, oddanost a inovace".

2023-01-19 (6)

2000s
V roce 2000 společnost KEF neustále rozvíjela používání pokročilých akustických, magnetických a mechanických modelovacích technik při konstrukci reproduktorů, včetně analýzy konečných prvků, která umožňuje modelovat akustické systémy s přesností, jíž dříve nebylo možné dosáhnout jinými metodami. Model 207/2 řady Reference byl uveden na trh v roce 2001 a etabloval se jako jeden z nejlepších reproduktorů na světě díky zásadním vylepšením oproti předchozí řadě Reference.

V roce 2005 společnost KEF odhalila technologii ACE (Acoustic Compliance Enhancement), která po rozsáhlém výzkumném a vývojovém programu od konce 80. let umožňuje dosáhnout stejného výkonu basů jako u běžných reproduktorů dvojnásobné velikosti. ACE hraje důležitou roli i u dosud nejpozoruhodnějšího reproduktoru KEF - Muon.

Reproduktor Muon, který vznikl ve spolupráci s předním průmyslovým designérem Rossem Lovegrovem, byl představen na milánském nábytkářském veletrhu v roce 2007 jako triumf spojení formy s funkcí a obsahuje akustické průlomové poznatky inženýrského týmu KEF.

Patentovaný vlnovod Tangerine Waveguide byl představen u 8. generace reproduktorů Uni-Q v roce 2007 a zlepšil citlivost a rozptyl zvuku, což přispělo k ještě čistšímu a plynulejšímu zvuku. Tato inovace byla použita při uvedení KHT3005 - kultovního systému domácího kina "EGG" a Tangerine Waveguide zůstává ikonickým designem reproduktoru Uni-Q dodnes.

2023-01-19 (8)

 

2010s
BLADE uvedený na trh v roce 2011 byl výsledkem toho, že inženýři společnosti KEF dostali volnou ruku při vytváření dokonalých reproduktorů bez konstrukčních a cenových omezení. Díky konfiguraci s jedním zdánlivým zdrojem jsou reproduktory BLADE tak příjemně soudržné v celém frekvenčním rozsahu, s výrazně přesnějším zobrazením, než je možné u jakýchkoli běžných reproduktorů.

U příležitosti 50. výročí založení společnosti KEF se v roce 2012 zrodil nový klasický model LS50. Díky četným technologickým průlomům LS50 převzal původní koncepci studiových monitorů LS3/5a a přenesl ji do obývacího pokoje. Stal se průkopníkem v tom, aby si každý mohl doma vychutnat skvělý zvuk. V roce 2017 společnost KEF představila první generaci bezdrátového systému LS50 Wireless, kompletního plně aktivního hudebního systému, který využívá platformu LS50 a přináší vysoce věrný zvuk do digitálního životního stylu.

Během šestého desetiletí své existence představila společnost KEF řadu bezdrátových produktů, včetně bezdrátových reproduktorů EGG, přenosných reproduktorů MUO, sluchátek řady M a spolupráce s Porsche Design, která zahrnuje přenosné reproduktory Gravity One, sluchátka Motion One a bezdrátová sluchátka Space One.

2023-01-19 (9)

 

2020 a dnešek
Již sedmou dekádu se držíme v čele špičkové audiotechniky.

Dbáme na to, aby byl zvuk "přednější než vše ostatní", a zavedli jsme průkopnické využití technologie metamateriálové absorpce (MAT) v konstrukci reproduktorů, která byla oceněna jako "inovace roku" časopisem What Hi-Fi? Awards 2020. Jedná se o revoluční nástroj v našem akustickém arzenálu. MAT pohlcuje 99 % nežádoucího zvuku ze zadní části reproduktoru. MAT a technologie, kterou nadále vyvíjíme, nám umožňuje navrhovat nové řady revolučních produktů, včetně kolekce LS50 a LS60 Wireless, prvního aktivního podlahového reproduktoru KEF, který jsme uvedli na trh při příležitosti oslav 60. výročí. Spojuje všechny naše klíčové technologie s vymoženostmi digitálního zvuku a ztělesňuje naši vizi High-Fidelity zvuku budoucnosti.

Technologie Uni-Q® je základním stavebním kamenem našeho charakteristického zvuku. Je navržena tak, aby nejlépe fungovala v systému LSX II, a funguje jako jediný bodový zdroj, který zvětšuje "sweet spot" a rovnoměrněji rozptyluje zvuk. To znamená, že každý, kdo sedí na různých místech v místnosti, zažije stejný přirozený a detailní zvuk.

Uvedení technologie Uni-Core u našeho subwooferu KC62 v roce 2021 vytvořilo zcela nový pohled na konstrukci subwooferů tím, že nově definovalo fyzický prostor potřebný pro vysoce výkonné reproduktory a subwoofery. Naše technologie Uni-Core spojuje oba měniče do jediného motorového systému, což umožňuje zmenšit velikost skříně o více než třetinu a také zvýšit exkurzi, aby se uvolnil výjimečný výkon a hloubka.

 

 

 

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz