Product Code: Tannoy GRF 90
skladem.gif

Tannoy GRF 90

539 000,- Kč
Výrobce Tannoy

Limitovaný model k devadesátému výročí založení Tannoy byl zařazen do výrobního programu Prestige; moderní zaoblené provedení a nejnovější technologie slučuje 2-pásmová podlahová reprosoustava GRF 90 GR s dvojitým zadním bassreflexem; 1x Dual Concentric™ 300mm LF, 1x 52mm HF(Alnico magnet system).

Řada Prestige je známa svým velmi, řekněme, ortodoxním designovým pojetím, které spolu s rozlehlými dřevěnými plochami i dalšími fyzickými atributy budí dojem, že skrze reproduktory se nutně musí dát projít do Narnie. V kontextu tohoto "zámeckého" stylu působí GRF 90 (nebo oficiálně též Golden Reference 90, byť písmena jsou iniciálami zakladatele firmy Guye R. Fountaina) vlastně až moderně šik - mohou za to sice stejné základní designové postupy, zjemněné ovšem podstatně oblejšími konturami a také jaksi hladším a čistším pocitem z povrchového zpracování.

Ani optické zjemnění neubírá sloupům GRF na mohutnosti reálné - pořád je to 74 kg březové překližky kombinované s HDF deskami pro maximální tuhost kabinetů, což dále podporují několikeré vnitřní rozpěry a přisazená čelní deska o tloušťce 2,5 cm, vyrobená z masivního ořechového dřeva. Vnitřní pracovní objem poctivě tlumených kabinetů tvoří činí 210 litrů. To odpovídá výšce 124 cm, šířce 55 cm a hloubce 46 cm.

Čelo GRF 90 působí vlastně velmi klasicky, je to jako skutečná skříň na tmavém podstavci. Zejména, když nasadíte obrovskou krycí mřížku, okrášlenou jenom specifickým firemním znakem. Ale i když ji sundáte, zůstávají tyhle Tannoy přes svou naprostou designovou svébytnost v reálu poměrně snadno vizuálně stravitelné. Na čisté a krásně zpracované ploše ořechového dýhování jsou vyvedené různé ornamentální linie, posouvající celý design do současnosti.

Horní části ozvučnice dominuje tlustým kruhem rámovaný a pro Tannoy charakteristický DualConcentric s již velmi působivým průměrem 30 cm. Na druhém konci, kousek od podlahy, se pak nachází destička se dvěma řadami otvorů a dvojicí pinů. Ty slouží k úpravě průběhu nejvyšších tónů - jednak můžete změnit energii vyzařování v pásmu 1 100 (to je dělící frekvence mezi oběma pásmy) - 27 000 Hz a to v rozsahu +/- 3 dB, jednak lze změnit strmost filtru v rozsahu +2 až -6 dB / oktáva a to mezi 5 a 27 000 Hz.

Přes boční oblé hrany se dostanete k zadní desce, jíž dekoruje vkusný zlatý štítek, potvrzující název modelu a vyzařující dlouhý rodokmen firmy. Ve spodní třetině se nachází dva nad sebou umístěné bassreflexové nátrubky, připomínající hlavně houfnic. Úplně dole přechází tmavý podstavec skrze dýhu do čtvercové plochy, v níž je zasazena destička s pěti skvělými reproterminály WBT NextGen. Bi-wiringové / bi-ampingové uspořádání čtyř z nich je samozřejmé a běžné, pátý terminál slouží k přizemnění reprosoustav a měl by odvést nachytané radiofrekvenční rušení a tím zlepšit čistotu středního pásma.

Základem zvuku Tannoy je na GRF 90 12" DualConcentric měniče, přichycený k ozvučnici přes několik vrstev rozdílných materiálů pro co největší zamezení přenosu vibrací. Hlavní plochu tvoří 30 cm kónus z papírové drti, přichycený ke koši dvojitým závěsem z impregnované látky. V samém srdci je zlatavý zvukovod typu "pepřenky" (to proto, že jeho zužující se cesta je na konci uzavřena stěnou s množstvím otvorů, podobně jako u pepřenky). Za ním se skrývá tlakový měnič, konkrétně kopulka o průměru 5,2 cm (!), vyrobená ze slitiny hliníku a hořčíku. Oba reproduktory používají cívku z kulatého drátu, v případě většího z obou má průměr 5,2 cm. Systém DualConcentric pak sází na magnety Alnico (hliník + nikl + kobalt), které oproti populárními neodymu mají obdobnou sílu, ale zato téměř trojnásobnou tepelnou zatížitelnost. ( Celou recenzi znašeho studia naleznete zde, autor recenze Daniel Březina, Hi-Fi Voice ).

Frekvenční  pásmo: 24Hz-27kHz/-6dB

Doporučený výkon zesilovače: 20-280W

Jmenovitá impedance: 8Ω

Citlivost: 95dB

Rozměry: 1240x550x465mm

Hmotnost: 74kg

Objem : 210l

Barevné provedení: walnut ( ořechov dýha )

Navrženo a vyrobeno ve Velké Británii

Uvedená cena za  pár !