Product Code: Rel S510
skladem.gif

Rel S510 Novinka

53 990,- Kč

Barevné provedení

Výrobce Rel Acoustics

Jde o vysoce kompaktní subwoofery s 10“ driverem v moderním krychlovém designu šasi opatřeným tenkými kovovými prvky a zajímavě řešeným lyžinovým podstavcem, díky kterému se zdá, že reproduktory visí v prostoru. 

Model S/510 má vylepšený zesilovač NextGen3 Class D s výkonem 500 W. Zvýšený výkon je nutný k využití speciálních audio filtrů z jiného modelu HT/1508, který věrněji reprodukuje frekvence pod úrovní 40 Hz – oproti předchozím modelům je udávána více než dvojnásobná reprodukce v pásmu 19 až 35 Hz.

Driver z původní řady Serie S je u nových subwooferů vyztužený uhlíkovými prvky zvyšujícími tuhost konstrukce při současném omezení nežádoucích vibrací. Audio zážitek se u nových subwooferů zaměřuje na celkovou čistotu zvuku, rozšířené basy v hlubokých a středových výškách – současně lze přitom zkombinovat několik subwooferů nad sebou (s pomocí zmíněných podstavcových lyžin) podobně jako u referenčních REL modelů.

Subwoofery anglické firmy REL Acoustics platí za seriózně pojatá audiofilská řešení a ani přítomnost základní řady HT, zaměřené na hry, domácí kino a atraktivní cenovku, na tom nic nemění. Stálicí výrobního programu je pak řada S, která se nachází hned pod obrovskými referenčními modely. Série S prošla inovací a jejím základním kamenem se stal model S/510, kompaktní subwoofer klasického střihu, který by měl být podle výrobce výkladní skříní toho, co dokáže REL vtěsnat do běžně použitelných rozměrů.

REL S510 6

Zcela nepřekvapivě je S/510 klasická kostka na nožičkách - šířka 40 cm, výška 41 cm a hloubka 46,4 cm se pojí s váhou bezmála 32 kg. Bytelnost krom váhy prozrazuje už vzhled sám. Ozvučnice z pěkně tlustých MDF panelů je hezky zpracovaná, opatřená výtečnou povrchovou úpravou a místo běžných nožiček stojí na jakýchsi klenutých "lyžích". Madla po stranách už nejsou jen estetickou záležitostí, respektive už se mezi ně a ozvučnici vejde i ruka dospělého člověka.

Na přední straně - případně pod mohutnou krycí mřížkou s nerezonující konstrukcí a úchyty - se nachází velký reproduktor, horní stranu krášlí destička s logem výrobce a všechna konektivita je soustředěná na zadní straně, kde deska s ní (a s elektronikou na vnitřní straně) zabírá skoro celý prostor.

Je tu zásuvka se spínací kolébkou a přepínací páčkou, která volí mezi trvalým zapnutím nebo automatickým spínáním při přítomnosti signálu. Pak je tady osm konektorů, tři potenciometry a jedno šoupátko.

Typickým řešením je speakON konektor - ten slouží pro přijetí signálu vysoké úrovně ze svorek zesilovače a je to optimální forma signálu pro subwoofery REL už po dlouhá léta. Rozdíl oproti běžnému linkovému vstupu (je tu jak jeden XLR vstup, tak cinchový vstup, ten zvlášť pro pravý a levý kanál) je znát a rozhodně stojí za to řešit propojení tímto způsobem. Jak vysokonapěťový vstup, tak XLR vstup mají i svou výstupní obdobu, takže můžete vytvořit třeba REL doporučovanou "věž", která staví tři subwoofery na sebe a vytvoří tak vlastně nekompromisní řešení line array, zejména když tento koncept dodržíte pro oba kanály.

Cinchové vstupy jsou tu ve dvou variantách - jeden je klasický pro pravý a levý kanál, druhý označený jako LFE, určený zejména pro domácí kino a doprovázený LFE výstupem. Pak je tu ještě zmíněné šoupátko, kterým volíte fázi 0 nebo 180 stupňů podle pozice v místnosti. Trojice potenciometrů je pak velmi jednoduchá - jeden plynule nastavuje přechodovou frekvenci výhybky v rozsahu 20 až 120 Hz, další dva nastavují výstupní úroveň, konkrétně jeden pro stereo vstupy a druhý pro LFE vstup.

Nyní k tomu, co není na první pohled vidět. Už jsme zmínili přední reproduktor - jde o 25 cm membránu z litého hliníku, klasicky kónická membrána je připevněna na opravdu obrovské vlnce měkkého závěsu pro co nejdelší chod. Pevnost membrány zajišťuje ještě dodatečná vrstvička u uhlíkových vláken na zadní straně membrány. Doplňuje ji plochý pasivní zářič SuperProgressive ve spodní části skříně, jehož průměr je solidních 30 cm. Jeho energii pak usměrňuje v předozadním směru dvojice oněch zmíněných "lyží".

Aktivní reproduktor pohání třetí generace firemní elektroniky, zesilovač NextGen3 pracuje ve třídě D a dává solidní výstupní výkon 500 Wattů. Modul zesilovače je postaven na základě řešení z firemních top modelů. Zesilovač doplňuje obvodové řešení PerfectFilter, mající na starost správné sladění s reprosoustavami a také speciální filtr PureTheatre, který by měl podpořit výbušnost filmových efektů (recenze převzata z portálu Hi-FI Voice, celou recenzi naleznete zde).

 Typ Uzavřená ozvučnice s měničem vyzařujícím dopředu 
Basová jednotka 250 mm dlouhý, litý hliníkový podvozek
Účinnost -6 dB na 20 Hz
Vstupní konektory Vysokoúrovňový Neutrik Speakon,  levý a pravý Lo Level phono, LFE phono, LFE XLR
Výkon  500 Wattů
Typ zesilovače Next Gen3 třídy D
Rozměry 400 x 410 x 464 mm
Barevné provedení v lesklé černé a bílé barevné variantě s vícevrstvým lakováním
Hmotnost 31,7  kg
Dodávané příslušenství Neutrik Speakon, síťový přívod