NAD C658 + NAD C268

Dnes jsme testovali zcela novou špičkovou sestavu základní řady NAD. Je už nově postavená na výhodách digitalizace, včetně obrovského trumfu - vestavěného BluOS pro nejpropracovanější streaming ve vysokém rozlišení. Srdcem se stavy se tak stal DAC, Streamer a digitální předzesilovač v jednom - NAD C 658.

A dostatek síly pro pohyb beden zajišťovaly dva koncové zesilovače NAD C 268 - rovněž promítnutí digitalizace u NAD do praxe. 

K této sestavě jsem zapojili přiměřené a prověřené reprosoustavy B&W 603 a jako nenápadný doping ještě subwoofer SW REL T9i. 

Už prvotní poslech ukázal, že NAD drží svou filozofii, valil se na nás klasicky NAD zvuk. Vše pěkně plné barev a prokreslení při zachování maximální přesnosti. Hned ze startu šlo i pocítit přínos digitalizace oproti starší analogové verzi sestavy (předzesilovač NAD C 165 + 2x koncový zesilovač NAD C 275) - pěkně prokreslený celý rozsah od basu po výšky, od tiché prezentace po hlasitou - vše pořád stejně vyrovnané a přehledné. Zvuk byl místy až křehký, jak byl detailní. A při tom všem správně naléhavý. 

Zapojena byla následující HiFi sestava:

Nad C658 kombinace digitálního  předzesilovače, BluOS streameru a DA převodníku (Cena: 43 990 Kč)

Nad C628 - koncový digitální zesilovač (Cena: 19 990 Kč)

BowersWilkins 603 - 3 pásmová sloupová reprosoustava (Cena: 39 990 Kč)

REL T9I - subwoofer (Cena: 31 990 Kč)

ceny v tomto článku platí v okamžiku vzniku tohoto článku

nad c 658 luxusní hifi

ZAPOJENÍ

Vzhledem k vysokým kvalitám předzesilovače NAD C 658 bylo jasnou volbou použít maximum ze staje NAD, dva koncové zesilovače NAD C 268 zapojené v tzv. můstkovém režímu, kdy dodávají velmi sympatických 300W. 

nad c 658 luxusní hifi 2

Pro test sloužily pro nás už klasické nahrávky

Eagles - Hotel Califormia - Hotel Califormia : Vlastně jen pěkná písnička, ale poctivě nahraná. Na TOP sestavě mi drásá city a dojímá mě, na horších sestavách mě nudí. Navíc nezvykle tvrdě a zněle nahraný kopák se nachází dost hluboko, takže levné sestavy ho nezahraji. Tedy pro mě rychlý test.

BeeGees - Spirits Having Flow - Stop ( Think again) :Opět, na středně dobrých sestavách umí dojmout, zároveň testuje kontrolovanost výšek a jejich kultivovanost.

Nohavica - Divné století - planu : Pomalý těžký zvuk s několika detaily a atmosférou. Dobře se kontroluje schopnost sestavy zahrát kontrolovaně hlubší pasáže, udržet zobrazeni prostoru a vykreslit vyšší tóny. Spodní linka má pevnou a tvrdou konturu, kterou spousta sestav rozbředne do měkkého bručení a některé ji dokonce vůbec nezahrají. To, že už nazpaměť znám znění nástrojů na TOP ENDových sestavách je obrovskou výhodou.

Patricia Barber - Modern Cool - You & The Night  & The Music : Podobné vlastnosti jako Nohavica, basa jde níž a ženský hlas dá vyniknout středům. Opět už znám nazpaměť.

Eagles - Hotel Califormia - Life in the fast line: Rytmická písnička, pěkně nahraná. Dokáže prověřit, zda sestava nenafukuje zvuk, nezpomaluje ho a nechá do prostoru vyniknout i malé detaily. Skladba musí znít vzdušně, úderně a přirozeně.

Metallica - St. Anger -  St. Anger : Mnohými jako test zatracována. Ovšem ohromné množství informací v zahuštěné formě sakra prověří schopnost sestavy hrát nejen rozlišeně a přesně, ale také zvládnout to rychle. Kdo tuto skladbu neslyšel na TOP sestavě, může ji považovat za nesmyslný hukot. Kdo ji slyšel na TOP sestavě, ví, že to je dobře rozlišená skladba, s dobře vykresleným prostorem a spoustou hudebních informací.

nad c 658 luxusní hifi 3

Pečlivý poslech
Eagles - Hotel California - Hotel California
 Neuvěřitelně propracovaná basová část, i zastřené a procítěné pasáže jde pěkně číst. Výšky jsou pěkně prokreslené, bez nějaké digitální ostrosti. Na zvuku se projevil jak předzes s absenci klasického potenciometru, tak i subwoofer a basy byly velmi pěkné a zřetelné i při tichém poslechu. 

BeeGees - Spirits Having Flow - Stop (Think again)
  - tentokrát na tuto skladbu nedošlo. 

Nohavica - Divné století - Planu
 Tato skladba na této sestavě excelovala, všechny basové linky, zvukové efekty i hlas Nohavici - vše je podáno prostě dokonale a nádherně. S postupem kvality dopředu se časem, a to nejen u nejdražších, ale i u těchto sestav ukazuje, že Nohavica zde nepoužíl moc kvalitní studio a nahrávka je dost omezená.

Patricia Barber - Modern Cool - You & The Night & The Music
 Úplná nirvána - tato skladba prostě sestavě sedne. To jak je NAD odladěný je prostě to, co člověk potřebuje pro tuto skladbu. NAD si pěkně pohraje s každou drobnosti a barvou ve zvuku, nástupy i dozvuky jsou podány podrobně a přito velmi muzikálně. S touto sestavou se nabízí až kaciřská věta "zde není třeba lepší předzes". 

Eagles - Hotel California - Life in the fast line
 prokreslení, detaily a muzikálnost špičková, možná chybí kousiček na dravosti a rychlosti. U teto skladby se přeci jen vkrádá myšlenka na dražší reproduktory. Nebál bych se k této sestavě utratit 150t za bedny (například mě napadají Sonus Faber Sonetto VIII). 

Metallica - St. Anger
 Skvělé je opět podání všech nuanci, člověk vnímá detaily, které normálně dávají pouze TOP END sestavy. Zvuk krásně šlape, má rytmus, možná trochu přidat na dravosti a síle. U těchto posledních sestav se vkradla touha změnit polohu reproduktorů více od sebe a to se projevilo perfektně na čistotě zvuku a prostoru. Sestava se tedy celkově projevila jako citlivá na umístění beden. 

nad c 658 luxusní hifi 4

Pečlivý poslech II
A protože NAD C 658 má BluOS a stačí klik sem a klik tam a máte další a další hudbu v neuvěřitelné kvalitě, tak jsem neodolal a proletěl jsem další skladby, které znám z domacího poslechu. Zde zmínim ty, které se mi líbily anebo třeba odhalily relativní nedostatky poslouchané sestavy.

Hugh Masekela Stimela (coal train)
 Tak toto byl opravdu krásný orchestr zvuků a barev hlasu. Opravdu jsem si to užil a stejně jako u písniček Patricie Barber (například Pygmalion) je to prostě nádhera. Tyhle věci, tenhle žánr, sestavě opravdu sedne.

Pink Floyd Money
 Krásně promakané zvuky, zejména u toho bubnu jde slyšet každý detail, mám pocit, že vnímám jak se hýbe membrána. Jednotlivé zajímavé zvuky mají prostor, směr i reálnost jaká je bežná až u dražšího HiFi. 

nad c 658 luxusní hifi 6

Závěr
Celkově NAD C 658 bohatě splnil to, co jsem od něj očekával. Už vím, že NAD přistupuje k digitálnímu zvuku s obrovským heslem ANALOGOVÝ ZVUK a jde mu to. Navržené "obejití" potenciometru krásně zahazuje metody s kvalitními potenciometry, sadami odporů, lampami či transformatory - ne, NAD prostě "zanaloguje" zvuk už přímo na požadovanou úroveň hlasitosti. Pořád v oné Hi RES digitální kvalitě. Potichu nebo nahlas - pořád neuvěřitelně srovnáno a krásně poslouchatelné. A ano. Prostě přesně tak, jak to napsali, tak přesně tak to funguje. Prosté a jasné, když to funguje tak, jak to popisuji v katalogu (a to je dnes bohužel spíše vyjímka).

Jako bonus NAD C 658 slibuje Dirac Live room correction který by měl ještě srovnat případné problémy místnosti, beden či kabelů a zpět, podle mikrofonu, srovnat zvuk. A to opět zcela v digitální podobě, právě před oním převedením do analogu. Pořád zde tedy bude rekordně krátká analogová cesta. Opravdu se těším, až si to budu moct zkusit. NAD C 658 by mohl klidně nastoupit jako třída M a říct si o 100 000Kč a nikdo by nic nenamítal. S prostým černým čelem za 43 990 Kč je to skvělá volba! 

nad c 658 luxusní hifi 7

Pokud si tento předzesilovač budete vybírat, určitě doporučím ho rovnou otestovat s dražšími bednami a pořádným koncovým zesilovačem nebo rovnou dvěmi monobloky. Za moment pro kritický poslech, zda Vám to sedne vidím pouze jedinou oblast, 1/ dravost a vybušnost. To je asi jediná oblast, kterou bych při nákupu pro sebe podrobil kritickému poslechu na základě znalostí skladeb z TOP END sestav (s cenovkou okolo 2 000 000Kč). Zároveň lze oboji "doladit" vhodnými reprobednami a reprokabely či koncáky. 

Ohromnou výhodou NAD C 658 je variabilita vstupů a výstupů a přitom ještě navíc dopněná zabudovaným BluOS streamerem. navíc má NAD C 658 ještě možnost zapojit MDC moduly pro další vstupy a funkce. Je tedy zřejmé, že technicky půjde NAD C 658 propojit snad do jakékoliv sestavy, kterou provozujete.

Celkově se jedná o perfektní přístroj, který se může stát centrem Vašeho systému na dlouhá léta. 

nad c 658 luxusní hifi 8

Sestava, jak jsme ji postavila hrála výborně, přesto mě celý poslech pronásledovala myšlenka, že na předzesilovač NAD C 658 lze zapojit i ještě dražší reproduktory. Proto vše bych si nakonec troufnul na NAD C 658 posadit nějaké monstroznější monobloky třebas s 500W a dražší reproduktory - a třeba to uděláme v dalším testu ;-) 

NAD C 658 doporučuji vyzkoušet ! 

Testoval pro Vás Martin Kopřiva ( Hifi Passion )