Rel T7i

Basa tvrdí muziku, to je pravda stará jako nástroj sám. A platí to nejen pro živá vystoupení, ale i pro domácí poslech. Tam si, pokud nemáte prostor pro opravdu plnorozsahové reprosoustavy, můžete snadno dopomoci dedikovaným subwooferem. Jedním z nejrespektovanějších výrobců sub-basových jednotek je už od roku 1990 britský REL.

Jejich produktové portfolio sahá od maličkého a i finančně nenáročného modelu T Zero až po gigantické basové šílenství modelů No. 25 a G1 Mark II. Nejklasičtější je ovšem série T/i, v jejímž prostředku je model T/7i - tak akorát velký, ještě rozumně drahý a přesto již určený do (téměř) všech velikostí prostorů.

T/7i má tvar téměř dokonalé kostky s váhou 16,3 kg a šířkou 30,5 cm, výškou 36,2 cm a hloubkou 38,2 cm, v což se ale počítají i masivní nožky v každém rohu a chladič na zadní straně. Na přední stěna je na mohutných kovových trnech pěkně tlustá krycí mřížka, která hezky doplňuje vzhled subwooferu a hlavně díky velké distanci nechává dýchat na této stěně umístěný reproduktor. Druhý pak dýchá směrem dolů, i proto jsou nožičky subwooferu poměrně vysoké.

Zadní stěnu téměř vyplňují žebra hliníkového chladiče, nicméně je tu i poměrně široká paleta konektorů a ovládacích prvků. Napájecí zásuvka je logický standard, signál do subwooferu nicméně můžete přivést dvojicí cinchů nebo speakON konektorem, který spolu s 10 m kabelem výrobce dodává.

Jeden z cinchů funguje pro klasický nízkoúrovňový signál, druhý cinch je speciálně pro LFE kanál. SpeakON pak je doporučovaným způsobme připojení, protože si bere signál přímo z reprosvorek zesilovače.

Rel T7i 2

Trojicí potenciometrů můžete řídit hlasitost (zvlášť jedním pro LFE / speakON a zvlášť druhým pro klasický vstup) a přechodovou frekvenci. Posledním konektorem je RS232 pro zapojení do komplexnějších řídících systémů.

Směrem dopředu vyzařuje 20 cm aktivní měnič s mohutným závěsem, kónická membrána je vyrobena z firemní slitiny FibreAlloy a vybavená hliníkovou středovou protiprachovou krytkou. Směrem dolů pak směřuje energie z 25 cm pasivního zářiče obdobné koncepce.

Výrobce udává, že T/7i vám dopřeje plnohodnotných 30 Hz (respektive s poklesem 6 dB), o pohon reproduktoru se stará zesilovač dodávající velmi poctivých 200 Wattů ve třídě A/B.

Subwoofer REL T/7i jsme poslouchali společně s Harbeth Monitor 30, Fischer & Fischer SN-70 nebo třeba Bowers&Wilkins 706 S2. Poslouchali jsme s běžnou redakční elektronikou (viz pravý sloupec --->), porovnávali jsem s GoldenEar SuperSub X.

REL T7i 5

Dobrou zprávou je rozhodně to, že REL T/7i přinesl signifikantní zlepšení kvality basu všude tam, kde jsme ho zapojili a snad jen ve velké místnosti musel stát v rohu, aby jeho energie zafungovala. V malé místnosti zato ale oproti většině modelů REL mohl být téměř kdekoliv.

Třeba basové lince v "Riders on the storm" od The Doors ("The Very Best of The Doors" | 2007 | Rhino | 081227999582) udělil T/7i jasný impuls, zlepšil rytmičnost a hlavně jako kdyby se basová pulsující masa zkonkretizovala, hudba se nadechla a i když změna byla v zásadě nenápadná, po odpojení subwooferu jako kdyby se vypustil balonek a celá hudba splaskla. I když necháte T/7i jen tak pobrukovat, pomůže to tempu a zvuk se otevře.

Dokonce i tam, kde v hudbě je jen malé zastoupení basového spektra, jako je třeba "O Sole Mio" v podání Carrerase, Dominga a Pavarottiho ("3 tenors in concert" | 1990 | MFSL | UDCD 587), tak i tam REL přináší slyšitelnou změnu ovzduší. Hlasy zpěváků získají přirozenější váhu a i tam, kde doposud byly krásné, plné a barevné jim přibude jakýsi kousíček, který je lépe usadí a dá jim přirozenější proporce.

REL T7i 7

Subwoofery REL obecně mají tendenci příliš "nepřekážet" vyšším frekvencím, spíše naopak jim dávají svým decentním přibrukováním jaksi víc prostoru k nadechnutí. To platilo i u "Take Five" Davea Brubecka ("Time Out" | 2009 | Columbia | 88697 39852 2). Celý zvuk měl najednou zvláštní přídech vzdušnosti, činel a nejen ten se rozjasnil, ne dramaticky, ale zřetelně. Subwoofer samozřejmě zdůraznil a zpřesnil basovou linku a ta jako kdyby přestala "zamlžovat" vyšší pásma - je to efekt, který si neuvědomíte, dokud si ho nevyzkoušíte.

Hodně umí T/7i udělat i pro dynamiku nahrávek - ve "Voodoo Child" v podání Turtle Island Quartet ("Have you every been" | 2010 | Telarc | TEL-32094-02) přibyla energie pumpovaná do místnosti signifikantním způsobem a navíc ještě tak, že při správné hlasitosti je přednes na danou cenovou hladinu výjimečně dobře integrovaný, REL prostě není žádná bum-bác bedna nebo vodotrysk surové basové energie, je to delikátní a velmi dobře řízený zdroj basového základu.

REL T7i 9

Ani hodně výrazná linka basy (aby hezky vynikla i v nebasujících autorádiích nebo kuchyňských repráčcích) v "Need you now" od Lady Antebellum ("Need you now" | 2010 | Capitol | 509996 33641 2 5) klid a sebejistotu T/7i nijak nerozhodila. Naopak, subwoofer s poklidem rozdělil tóny a udělil zvuku takový řád, že začalo být slyšet skutečnou strukturu toho jinak dosti divokého přívalu.

Subwoofer REL T/7i není nejlepší subwoofer na světě, ale ve své cenové hladině dost možná králem je. Jednak skvěle vypadá, jednak je poměrně nenáročný na umístění (a že to není zrovna běžná charakteristika sub-basových jednotek této značky), jednak si můžete vybrat vhodnou formu konektivity (s dobře míněným doporučením využít vysokonapěťové spojení se zesilovačem), ale co hlavně - on skutečně dobře funguje. Možná vám nenabídne varhany v jejich plné hloubce a energii, ale všude jinde si vede opravdu dobře. V čem za svou cenu exceluje, to je schopnost snadno splynout s linkou hlavních reprosoustav a zlepšit její kvalitu, soustředění, přesnost a rychlost - tím vším pak pomůže rozkvést zvuku jako celku. Shrnuto a podtrženo, hledáte-li cestu, jak snadno v malých a středně velkých místnostech podpořit charakter stávajícího systému (pro orientaci s cenou dejme tomu do 250 - 300 tisíc), jak mu přidat energii a zároveň podpořit celkovou organizaci, pak T/7i (a samozřejmě jako téměř vždy u subwooferů ideálně v páru) je velmi vzhledným a velmi hladce fungujícím, nenápadným zdrojem takového přínosu.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ ✓] | VELKÁ (> 40m2) [ × ]

KLADY

+ luxusní vzhled

+ dostatek způsobů připojení

+ velmi pěkná artikulace hlubokých tónů

+ oproti většině subwooferů REL se zdá fungovat dobře i mimo rohy

ZÁPORY

- ve velké místnosti nemá ten úplně fyzický důraz