Nová řada 700 od B&W

Bowers&Wilkins 700 S2 - New

Řada 700 již v katalogu firmy B&W figurovala. V průběhu její existence byla uvedena také o něco levnější řada CM a nějakou dobu se tak obě řady nabízely souběžně. Úspěch řady CM byl však natolik ohromný, že se začala rozšiřovat i o dražší modely a řada 700 tak trochu ztratila smysl.

U řady CM pak došlo k mnoha vylepšením – nabíhaly nové generace a přinášely nové technologie.
Nyní však došlo k tak zásadnímu vylepšení, že spíše než o evoluci lze hovořit o vniku nové kategorie, která se podstatně přiblížila současné řadě 800. Je tedy ten správný čas opustit kategorii CM a vrátit světu řadu 700.

Technologie
Podíváme-li se na technologie použité v nové řadě 700 S2, dá se v podstatě říci, že většinu z nich známe ze současné řady 800. Navíc je zde ovšem zcela nový vysokotónový reproduktor.


Vysokotónový reproduktor
Absolutní novinkou je vysokotónový reproduktor. Po zkušenosti s diamantovými membránami hledala firma B&W technologii, která by se těmto membránám přibližovala, ale byla cenově dostupnější. Prvním krokem bylo použití karbonového kroužku po obvodu membrány u reprosoustav PM1 (kroužek byl použit již dříve u Original Nautilus, ale teprve vývoj výrobních technologií umožnil jeho velkosériovou aplikaci). Následovala dvouvrstvá aluminiová membrána u modelu CM10 (S1), posléze použitá v řadách 600 a CM S2.

Řada 700 S2 nyní přináší karbonovou vysokotónovou membránu. Její chování je velmi podobné beryllium membránám, používaných některými firmami pro malosériové reprosoustavy, ovšem její výhodou je podstatně nižší cena, umožňující702 S2 Exploded Drivers1 aplikaci v cenově dostupných kategoriích.

Karbonová membrána B&W se skládá v podstatě ze dvou sekcí - přední části tvořené 30 mikronů silnou aluminiovou kalotou, která je pomocí PVD (Physical Vapour Deposition) vyztužena uhlíkovým povlakem a druhé části, tvořené 300-mikronů silným karbonovým kroužkem profilovaným tak, aby kopíroval tvar hlavní kaloty, čímž je kalota vyztužena ze zadní strany. Výsledkem je vyjímečná tuhost a odolnost při zachování nízké hmotnosti. U modelů 702 S2 a 705 S2 je navíc reproduktor zasazen v ozvučnici z jednoho masivního kusu – technologie řady 800.


Středotónové / středobasové reproduktory

U středotónových a středobasových reproduktorů je nyní místo Kevlaru použita membrána Continuum. Středotónové reproduktory FST mají navíc zcela nové šasi odladěné tak, aby rezonance byla soustředěna do úzkého pásma, kde je pak účinně potlačena tlumícím prvkem (opět technologie nové řady 800).

Basové reproduktory

Všechny basové reproduktory řady 700 S2 používají membránu Aerofoil, vyvinutou pro současnou referenční řadu 800.
Technologie subwooferu
Subwoofer DB4S používá digitální předzesilovač, odvozený od nové řady DB. Umožňuje tedy přizpůsobení pomocí aplikace v mobilním zařízení, připojeném k subwooferu po Bluetooth.

700 Series 2 Bass Drive Unit1