Product Code: Bowers & Wilkins 802 D3 Piano Black
skladem.gif

Bowers & Wilkins 802 D3

575 990,- Kč

Barevné povedení

Výrobce Bowers&Wilkins

B&W 802 D3 - ocenění EISA 2016 - 2017 - nejlepší Hige End reprosystém.

Cena EISA 2016 - 2017 - nejlepší reprosoustava v kategorii High-End. Modelová řada 800 prošla výraznou změnou a typ 802 D3 se zvukově posunul na samý vrchol této cenové kategorie !!

802 D3 - 3-pásmový model 802 D3 je velmi podobný nejvyššímu modelu 800 D3 této referenční řady, má však o něco kompaktnější rozměry. Dvě basové membrány typu Aerofoil zde mají průměr 200mm. V samostatné, hlavici připomínající ozvučnici (Turbine head), je zasazen středotónový reproduktor s technologií FST a 150mm membránu typu Continuum. Zcela nahoře je pak umístěn vysokotónový reproduktor s technologií Nautilus a 25mm diamantovou membránou. Robustní hlavní ozvučnice vybavená basreflexem typu Flowport je zárukou toho, že čistota reprodukce nebude snížena ani při opravdu velké hlasitosti.

"Osmistovky" jsou ve světě high-endu jasným pojmem už velmi, velmi dlouho. Nejnovější inkarnace nese přídomek D3, označující již třetí generaci těchto reprosoustav, využívající membránu výškového měniče z umělého diamantu. Celé řadě momentálně kraluje model 802 D3, který cenou a pozicí odpovídá spíše vrcholnému modelu 800 z generace minulé, ostatně tento posun platí pro všechny dostupné reprosoustavy s výjimkou regálového modelu 805 D3.

V nejnovější řadě se nejvyšší série od Bowers&Wilkins dočkala koncepce v některých oblastech doslova převrácené na hlavu - zejména v konstrukci ozvučnice, kdy je její oblá, nejpevnější část vpředu a rovná svislá deska naopak vzadu, což výrazně změnilo i vizuální stránku reprosoustav a posunulo to jejich křivky do oblasti velmi odvážné, technicistní moderny.

Hladké, organické a minimalistické linky ozvučnice ve tvaru U stojí na mohutné základně a čtyřech nožkách. Do základny také vede otvor bassreflexu Flowport s "důlky" v plastovém nátrubku, uklidňujícími proudění vzduchu, stejně jako se v ní ukrývají kolečka pro snadnou manipulaci a mohutné hroty pro finální usazení na poslechovém místě. Úzkou zadní stěnu spojuje mohutný žebrovaný hliníkový panel, v němž se z vnitřní strany nachází také součástky pasivní výhybky.

Dominantním estetickým prvkem je i v nejnovější verzi 802 D3 "hlava", zvaná Turbine Head díky systému vyztužujících žeber, evokujících turbínu. Celá hlavice, tedy ozvučnice středotónového měniče, je opracována z jediného kusu hliníku, stejně tak i typická zužující se trubice typu Nautilus, v níž se nachází tweeter s diamantovou membránou. Celková estetika je sice velmi odlišná od generací minulých, ale produkt Bowers&Wilkins poznáte i tak v první vteřině.

Ozvučnice nové řady jsou nebývale rigidní, ostatně jeden kus váží bez pěti kilogramů rovný metrák a to při sice velkých, ale ne obřích rozměrech 121,2 x 39 x 58,3 cm (v x š x h). Mohou za to jak základní korpus z mnohovrstvé ohýbané dýhy (jak se vyrábí se můžete podívat v procházce výrobními kapacitami Bowers&Wilkins v Anglii), tak i tradiční systém výztuží s názvem Matrix. V generaci D3 už nejde jen o dřevěné příčky, ale i o kovové prvky v nejvíce namáhaných místech ozvučnice. Jinak stále zůstává zachován koncept vzájemně propojených vertikálních i horizontálních žeber z masivních dřevěných bloků.

Celá ozvučnice i s výztužemi slouží výhradně dvojici basových měničů, které jsou ještě zasazeny do dvou hliníkových "hlavní", vystupujících z přední strany reprosoustav. Nebývale čisté a jednoduché tvary doplňuje vzadu už jen čtveřice typických reproterminálů solidní kvality, umístěná u spodní hrany ozvučnice.

Poprvé po dlouhé době nasadil výrobce také nové materiály pro středotónové i basové měniče, takže osvědčený Kevlar (ten B&W používali už od 70. let) a Rohacell nahradily membrány z materiálů Continuum a Aerofoil. Středotónový reproduktor používá stříbřitý kompozit Continuum, za nímž prý stojí celých osm let výzkumu a vývoje. Je podobně lehká jako Kevlar, ale v důležitých místech se při zátěži ještě méně prohýbá. Aerofoilová basová membrána pak tak trochu připomíná pěnu a svým tvarem průřez křídlem letadla, proto onen název. Je výrazně lehčí než Rohacell a přitom opět snese ještě vyšší zátěž bez nežádoucích prohnutí. Umělý diamant ve vysokotónovém reproduktoru zůstává stejný.

Bowers&Wilkins 802 D3 jsou osazeny čtveřicí měničů a zapojeny jako třípásmové. Diamantový výškáč má průměr membrány 2,5 cm, střeďák má průměr 15 cm a basáky rovných 20 cm. Díky tomu hrají 802 D3 v toleranci +/- 3 dB od 17 Hz až do 28 000 Hz, bez udané tolerance dokonce od 14 do 35 000 Hz. Nabízí pak vysokou citlivost 90 dB / 2,83 V a nominální impedanci 8 Ohm, ač s přiznaným poklesem až ke 3 Ohmům.

Celou recenzi k reprosoustavám z našeho studia naleznete zde.

 802 D3  
Popis 3-pásmová basreflexová reprosoustava
Měniče 1× ø25mm vysokotónový s diamantovou membránou
. 1× ø150mm středotónový FST™ s Continuum membránou
. 2× ø200mm basový s Aerofoil membránou
Frekvenční pásmo 14Hz až 35kHz
Frekvenční rozsah (+/-3dB od referenční charakteristiky) 17Hz až 28kHz
Citlivost (v ose při 2.83Vrms) 90dB
Harmonické zkreslení 2. a 3. harmonická (90dB, 1m v ose)
  <1% 80Hz – 20kHz
  <0.3% 100Hz – 20kHz
Jmenovitá impedance (min) 8 ohm (minimum 3.0 ohm)
Doporučený výkon zesilovače 50W – 500W do 8 ohm
Max. doporučená impedance kabelu 0.1 ohm
Rozměry Výška: 1250mm (bez nožiček)
  Šířka: 390mm
  Hloubka: 583mm
Hmotnost 94.5kg