Nový gramofony Pro-Ject X1 a X2

X1 od Pro-Ject Audio Systems je první gramofon z řady X, který si klade za cíl navázat na úspěch legendárního gramofonu Pro-Ject P1, který nastartaval před lety "vinylový boom". Že se jedná o krok správným směrem dokazuje čerstvé prestižní ocenění EISA 2019 v kategorii "Gramofon s nejlepším poměrem výkon / cena." Výsledkem špičkového výrobního procesu i výběru prémiových materiálů je elegantní stylový design a bohatý, živý zvuk.  

 

Akralový talíř s nulovou rezonancí

V souladu s Pro-Ject filozofií je gramofon X1 osazen těžkým akrylovým talířem. Výsledkem této konstrukce je dokonalá eliminace rezonancí, běžných u jiných levných řešení s talířem z plastu, hliníku nebo jiných lehkých materiálů. Účelně zvolené nožky zajistí vynikající izolaci gramofonu od okolních vibrací.

Pohon

U X1 pohání motor přes řemínek nově navržený sub-talíř s hřídelem z nerez oceli, usazeným do ultra-přesného (0.001 mm) hlavního ložiska s mosazným pouzdrem. Díky propracovanému obvodu DC/AC generátoru, který v kombinaci s řízenou regulací otáček, zaručuje kromě elektronického přepínání rychlosti také konstantní napájení motoru a stabilní otáčky.  Pro ještě dokonalejší výsledek a přesné vedení ramene a hrotu přenosky v drážce je navíc motor, s ohledem na minimalizaci přenosu vibrací, oddělen od hlavního šasi pomocí sofistikovaného systému zavěšení. 

Pro jectX ocenění

Rameno a přenoska

Nové rovné rameno gramofonu X1 je založeno na osvědčených řešeních Pro-Ject. Účinná délka 8,6”, tuhá sendvičová konstrukce z uhlíku a hliníku a vynikající ložisko s minimálním třením jsou důležitými aspekty pro absolutní přesnost sledování. Headshell je součástí ramene, a kromě elegantního vzhledu, zamezuje toto řešení vzniku vibrací a přináší tak významné zlepšení oproti odnímatelným lepeným, nebo jinak montovaným headshell. Gramofon X1 je dodáván s předinstalovanou MM přenoskou Pick it S2 vyvinutou pro Pro-Ject dánskou firmou Ortofon s eliptickým diamantovým hrotem, která zajišťuje živý a přesný zvuk.

Šasi

Stylové, na CNC opracované, šasi je k dispozici s povrchovou úpravou v černém nebo bílém laku s vysokým leskem a také s prémiovou přírodní ořechovou dýhou. Při výrobě šasi nebyly použity žádné plastové díly a je pečlivě vyrobeno tak, že uvnitř nenajdete žádné dutiny. Díky tomu jsou účinně eliminovány nežádoucí vibrace uvnitř šasi. 
Pro ject X1 šasi banner

 

Pro-Ject X2

Konstrukce gramofonu X2 je založena na stejném konceptu jako X1, avšak jednotlivé komponenty jsou mnohem těžší, robustnější a masivnější, což zaručuje vyšší výkon a lepší odolnost proti vibracím.

Rameno

Robustní hliníková základna ramene, místo levné plastové příruby, zajišťuje lepší a pevnější spojení ramene a šasi. Navíc umožňuje velmi přesné nastavení vertikálního snímacího úhlu azimutu. Díky super tuhé sendvičové konstrukci ramene z temperovaného uhlíku a hliníku, míří X2 mnohem výše než jeho předchůdci. Toto zdokonalené 9” rameno s širším průměrem tubusu s vnitřním tlumením, osazené inovovaným ložiskem, je neuvěřitelně lehké a současně velmi tuhé.

Stavitelné nožky

Gramofon X2 má šasi z jednoho kusu vrstveného, velmi hustého MDF kompozitu, který skvěle odolává vibracím. Svými rozměry 460 x 150 x 340 mm, 30 mm silnému a 2 kg těžkému talíři již na první pohled potěší každého audiofila. Celkových 10 kg hmotnosti pak účinně od vibrací odstíní nově koncipované, designové, výškově stavitelné, hliníkové nožky se sorbotanovým tlumením. Celkový design a konstrukce jsou laděny do mnohem vyšší cenové kategorie. 

X2 tak má všechny vlastnosti a funkce moderního High-End gramofonu, nutné pro maximální hudební výkon a kvalitní poslechový zážitek. Navíc, za velmi příznivou cenu a ve špičkovém designu. Nabízen je ve čtyřech luxusních povrchových úpravách. Vedle přírodní ořechové dýhy s matným voskem nebo špičkového osmi vrstvého černého piano laku, určitě zaujme také černý nebo bílý matný saténový lak.

Další info k novým gramofonům naleznete zde.

Pro jectX2 12 banner