Product Code: Indiana Line Tesi 561
3dny.gif

Indiana Line Tesi 561

14 990,- Kč
16 490,- Kč

Barevné provedení

Výrobce Indiana Line

3-pásmové sloupové reprosoustavy s předním bassreflexem pro snadné umístění v prostoru

Model 561 z řady Tesi jako jediný využívá technologie a basový reproduktor z referenční řady DIVA. Třípásmovky Tesi 561 potěší atraktivním zvukem, který má oporu v živých hlubších basech, v této kategorii nepříliš častých. Čisté výšky kvůli kmitočtovému vyvážení vystupují mírně do popředí, ale nelze ještě hovořit o sebemenším náznaku agresivity. Pokud připočteme velmi dobře prokreslené střední pásmo i solidně zobrazený prostor, je zřejmé, že podlahovky, které nejsou na hudební žánry vybíravé, představují výhodný nákup s velmi kvalitním hudebním podáním konkurující 2x tak dražším reprosoustavám.

Všechny měniče byly navrženy a vyvinuty firmou Indiana Line. V modelech TESI je reprodukce vysokých kmitočtů svěřena výškovému reproduktoru s měkkou a velmi lehkou hedvábnou kalotou o průměru 26 mm, která má přirozený projev, vynikající směrovou charakteristiku.

Audio Technik Lautsprecher KompaktboxenKopule je vyrobena z velmi lehkého hedvábí. Pohyb obstarává silný magnet ze slitiny neodymu, železa a bóru. Vlastní měnič je uložený v plastovém antivibračním rámu, který obsahuje také exkluzivní PC navrženou zadní komoru ve tvaru kužele. Toto pouzdro maximálně eliminuje přenášené vibrace skříně a řídí odvětrávání vzniklých emisí kopule, způsobené možným akustickým vracením membrány.

Středobasové a basové reproduktory jsou vyrobeny z polypropylenového materiálu do kterého se vstřikuje horká slída v kroku lisování. Výsledkem je materiál, který je lehký, tuhý a dobře tlumí. Vyzařování je optimalizováno pevným (jemně pogumovaným) fázovým difuzorem.  Výškový reproduktor je uchycen 4-mi vruty a ostatní reproměniče dokonce šesti !

Na čelní stěně dole pod měniči ústí rovněž bassreflexový otvor, což ocení každý, kdo hledá kompaktní podlahovky do menší místnosti, protože odstup od stěny tak může být i minimální.

Záruka: 
Díky mimořádné kvalitě komponentů a provedení se na značku Indiana Line vztahuje 3-letá záruka.

coral-indiana

Ať zní název výrobce reprosoustav Indiana Line jakkoliv americky, jde o firmu usazenou v severní Itálii, v průmyslové oblasti kolem Turína. Dnes patří do koncernu Coral Electronics, který se soustředí primárně na ozvučení aut. V katalogu firmy najdete několik řad, zaměřených na různé segmenty trhu, včetně třeba reproduktorů vestavných či určených pro DJ. Vprostřed nabídky pro klasický hi-fi svět je série Tesi, kde nad dvěma různě velkými regálovkami vládne nevelký sloupek Tesi 561.

Když říkáme "nevelký", myslíme tím konkrétně decentní výšku 89 cm a nenápadnou šířku 18 cm, jakkoliv si to sloupky maličko vynahrazují na hloubce 30 cm. Kabinet z MDF panelů je potažen vinylem a eleganci chce nabrat díky mírně odsazené základně nebo zakulaceným horním bočním hranám.

Při pohledu zepředu je patrný velmi klasický třípásmový koncept - tweeter je zasazený v mělkém zvukovodu, jeho planžetu lehce překrývá středotónový kónus a s mírným odstupem pod ním pracuje ještě woofer. O další kousek níže najdete ještě veliký výdech obvyklého plastikového bassreflexu.

Na zadní straně není pak nic víc, než vanička s dvěma páry rozumných reproterminálů. Je tak patrné, že jde o návrh "vše vpředu", kdy lze v reálných podmínkách dát sloupek relativně blízko ke zdi.

Vysokotónová měkká kopulka z hedvábí má mírně nadstandardní průměr 2,6 cm, vlastní odvětrávanou pracovní komoru a silný neodymový magnet. Středy zpracovává klasická kónická membrána o průměru 16 cm, jejímž základem je polypropylen vyztužený slídou. O optimalizaci charakteru se stará ještě veliký fázový nástavec. Nejhlubším tónům je vyhrazena opět šestnácticentimetrová membrána, tentokrát vyrobená z na vzduchu sušené papírové směsi.

V Indiana Line udávají, že Tesi 561 má frekvenční rozsah 35 - 22 000 Hz (ovšem v jakém tolerančním pásmu se takové odezvy dočkáte, to je tajemstvím). Stejně tak citlivost 92 dB / 2,83 V / m je nad očekávání vysoká. U impedance je pak uvedeno, že jde o "zátěž mezi 4 a 8 ohmy". Naprosto exaktně jsou pak stanoveny alespoň přechodové frekvence u výhybky - ta dělá pásma na 180 a 2 800 Hz. ( Převzato z portálu Hi-Fi Voice, autor Daniel Březina).

Uvedená cena je za pár.Basový měnič: 160 mm
Středobasový měnič: 160 mm
Výškový měnič 26 mm hedvábná kalota
Frekvenční rozsah 35 - 22.000 Hz / Dělící frekvence: 180/2800Hz
Citlivost 92,0 dB
Pozlacené terminály bi-wiring / bi-amping
Jmenovitá impedance 4 - 8 Ohm
Doporučený výkon zesilovače 30 - 150 W
Rozměry (š x v x h): 180 x 890 x 300 mm
Hmotnost 13,7 kg
Barevné provedení ořech, černá (šedočerně mořený dub)